"Wees 3 2itg/$ watrtr Voor de inpoldering van het Bergermeer liep de route van Alkmaar naar Bergen via Koedijk. Bij de Coedijcker Sluys (boven in beeld) kon de Rekere worden overgestoken. Uit het kaartbeeld van Blaeu (1662) blijkt dat er een sluis is, gezien de daarop aangegeven Sluismolen en Sluispolder. Tolhuys. Sinds de droogmaking van de Bergermeer in 1565 is Bergen vanuit Alkmaar ook bereikbaar via de Bergerweg, aanvankelijk nog Schulpweg geheten. In 1659 werd de Rekere beter bevaarbaar gemaakt, onder andere ten behoeve van transport van duinwater uit Schoorl naar de Alkmaarse bierbrouwers en van zeewater voor de Willem I, Koning der Nederlanden, was de aanjager van de aanleg van het Noord-Hollands kanaal zoutziederij, eveneens in Alkmaar. Vanaf het punt waar de West-Friese Omringdijk oostwaarts buigt werd een nieuwe vaart gegraven, gericht op het Munnikenbolwerk aan de noordwesthoek van de stad Alkmaar, met westelijk daar langs een begaanbare dijk. Ook in de 18de eeuw werd daar tol geheven, zo zien we op een tekening van J.A. Crescent met de beschrijving 't Koedijk brug buyten Alkmaar, 1790, waarop men rechts voor de Sluismolen een tolhuis ont waart. Tollen langs het kanaal Koning Willem I zette zich na zijn terugkeer uit Engeland bijzonder in om de gebrekkige infrastructuur van ons land te verbeteren. Voor ons gewest had dat tot gevolg dat de verbinding voor de zeescheepvaart vanuit het Marsdiep naar Amsterdam werd verbeterd door de aanleg van een kanaal midden door onze provincie. Schepen hoefden zo niet meer de route via de moeilijk bevaarbare Zuiderzee af te leggen. Hiertoe werd onder meer de oostelijk langs Bergen lopende Rekere aangepakt: het riviertje werd ge strekt, verbreed en uitgediept. Langs de westzijde van het Groot Noordhollandsch Kanaal werd een Rijksweg van Alkmaar naar Den Helder aangelegd. Zo kon met vanuit Bergen via de westoever van het kanaal over de weg zowel Alkmaar als Den Helder bereiken. Bij de opening van het kanaal in 1824 was bepaald dat het kanaal en de westelijk daarlangs gelegen weg tot de Zijpe werd overgedragen aan de Staatsraad Gouverneur

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 5