INHOUD Van de redactie Van de Redactie 1 Ru Waalewijn en Peter Schoen Tolheffing rond Bergen 2 Hendrik Battjes Het geslacht Van Haarlem: Heren van Bergen en voorouders van jonkvrouw Goede (van Bergen) 7 Kees van der Hoek en Roel Kuipers Van Rust wat tot Taqa 13 Yvon Bos Eyssen Boerderij De Franschman en haar bewoners 18 Pim van der Werf Het huis met de takel Een korte kroniek van Dorpsstraat 14 21 Bert Buizer De oudste vaste bewoner van Bergen aan Zee Alberdien Ravenhorst-Koolhof (90): 'Ik wil de ruimte, net als in Bellingwolde' 24 Nel Jongejans Museumschatten Ereprijzen voor de Landstorm 27 Colofon 28 In het HVB-nieuwsblad van augustus 2015 is met een passend In Memoriam stilgestaan bij het overlijden van Roosannie Hazelhoff Roelfzema-Kromhout, als redactielid beter bekend onder de naam Roosannie Kromhout. Aan haar daarin genoemde vele verdiensten hoeft daarom niets te worden toegevoegd, maar een enkel gedenkwoord in de Bergense Kroniek mag niet ontbreken. Vanaf mei 1996 tot en met juni 2006 heeft zij zich onvermoeid ingezet voor onze Kroniek, waarvan de laatste zeven jaar als voortreffe lijk eindredacteur. Daarna heeft zij tot het laatst het bijwer ken van de kroniekindex op zich genomen, een titanenklus. Wij zijn haar dus meer dan dank verschuldigd. Afscheid is ook genomen van Rineke en Rein van der Sluijs. Vanaf april 2004 maakte Rein deel uit van de redactie, van af voorjaar 2005 als voorzitter. In die hoedanigheid heeft Rein veel betekend voor het relatiebeheer van de redactie en de sterk verbeterde vormgeving van de Bergense Kro niek, met bijvoorbeeld de invoering van kleurafbeeldingen. Zijn vrouw Rineke deed vanaf november 2013 haar intrede als corrector en heeft dat uitstekend waargemaakt. Hun laatste wapenfeit: de invoering van een ander, duidelijker lettertype speciaal ten gerieve van onze senioren. Vanaf deze plaats daarom een welgemeend en hartelijk dank woord voor hun beider inspanningen! Wij kunnen u weer een gevarieerde Kroniek aanbieden. Begonnen wordt met de tolheffing rond Bergen en met name aan de Bergerweg, aangevuld met een persoonlijke herinnering van een nazaat van een tolgaarder. Uitvoerig komen vervolgens de oudste heren van Bergen en hun voorvaderen voorbij, met tevens veel aandacht voor de 'grote politiek' in het toenmalige graafschap Holland. Voer voor liefhebbers dus. In het artikel Van Rust Wat tot Taqa wordt u meegenomen in het uitgaansleven van de afgelopen honderd jaar. Rust Wat is later misschien wel het meest bekend geworden als Extase. Een markante boer derij en het leven van een markante boer die ook raadslid en wethouder is geweest, worden toegelicht in het artikel over De Franschman en in het artikel Het huis met de takel krijgt u uiteengezet welke winkelbedrijven in het betref fende pand aan de Dorpsstraat hebben gezeten en welke verbouwingen het pand daarbij heeft ondergaan. In een interview met de oudste bewoner van Bergen aan Zee wordt de ontwikkeling van Bergen aan Zee na de Tweede Wereldoorlog gevolgd aan de hand van haar persoonlijke leven. Ten slotte wordt, aan de hand van medailles die u in Het Sterkenhuis kunt bekijken, de Bijzondere Vrijwil lige Landstorm beschreven: een organisatie uit de Eerste Wereldoorlog waarvoor alle mannen zich konden melden die niet de dienstplicht hoefden te vervullen en niet ouder waren dan veertig jaar. De redactie wenst u bij dit alles veel leesplezier. 11

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 3