Ereprijzen voor de Landstorm Museumschatten Zorgvuldig werden jarenlang in het Bergense gemeentehuis acht interessante medailles bewaard. Het zijn ereprijzen van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Bergenaren verwierven deze medailles in de jaren 1925 t/m 1935 tijdens schietwedstrijden. 27 NEL JONGEJANS Eerst kort iets over de geschiedenis van deze vorm van landsverdediging. Als in augustus 1914 de Eerste Wereld oorlog uitbreekt, mist Nederland voldoende militaire mankracht. Bij ministeriële beschikking van 5 augustus 1914 wordt het mogelijk gemaakt om 'landstormafdelingen' sa men te stellen uit vrijwilligers. Binnen enkele dagen hebben zich ruim twintigduizend vrijwilligers aangemeld. Er worden afdelingen samengesteld en daarmee is de Vrijwillige Land storm een feit. De manschappen krijgen wapens en militaire uitrusting en nemen in de jaren daarop deel aan verschil lende operaties. Dan komt het jaar 1918. In Europa woedt een revolutiegolf die ook Nederland bereikt. Deze onrust gaat gepaard met grote behoefte aan veiligheid. Om de overheid te helpen bij het handhaven van orde en rust kunnen dan dienstplichtige militairen, die in die tijd niet gemobiliseerd zijn, zich aanmel den als 'bijzondere vrijwilliger' bij de Vrijwillige Landstorm. Zo ontstaat dan de Bijzondere Vrijwillige Landstorm (BVL). Nederland telt in 1920 tweeëntwintig landstormkorpsen en daarbij behorende afdelingen. Er is onderscheid tussen voetvolk, wielrijders en ruiters. De afdelingen krijgen de naam van gemeenten of - bij samenvoeging - de naam van de grootste gemeente. Bergen behoort dan tot het 'Ver band Alkmaar'. Ingedeeld in klasse A, B of C namen vier a vijf schutters het tegen elkaar op. Soms werd om de eerste prijs uit elke klasse tweemaal gestreden. Zo verloor Bergen in 1932 in klasse A, maar won het in klasse B en C. Maar er waren nog andere kansen: 'de Vrije baan' en nog spannender 'de Geluksbaan'. Wie waren die schutters, die Bergense mannen die zich vrijwillig inzetten om ons land te beschermen en te verde digen? Onmiskenbaar echte Bergenaren, namen die ons aanspreken en van wie de nakomelingen nog altijd deel uitmaken van de Bergense gemeenschap. Het zullen in de tien jaren niet altijd dezelfden zijn ge weest, maar uit verslagen in 1930 en 1932 ontlenen we de volgende namen. J.C. Punt, J.H. Smit, N.J. Min, C. Ellis, D. Roobeek, C. Dekker, Van de Kamer, C. Roozen- daal, P. Winder en J. Leijen. De gemeente Bergen heeft deze medailles ondergebracht bij de collectie van museum Het Sterkenhuis. Ze zijn binnenkort te bezichtigen te midden van andere bijzondere voorwerpen. Voorkanten van de medailles: Boven van links naar rechts: 1931, 1925, 1925, 1930. Onder van links naar rechts: 1932, 1932, 1925, 1935 kerend evenement, waarbij de schutters Achterkant van de medaille uit 1935, prachtige medailles en 3de prijs (ingekrast) andere prijzen konden winnen. Gemiddeld waren er tweeduizend deelnemers per wedstrijd. De acht medailles van de afdeling Bergen zijn allemaal gewonnen tijdens wedstrijden die samen werden gehou den met de afdeling Wognum van het West-Fries Verband, achtereenvolgens in de jaren 1925 (1ste, 2de en 3de prijs); 1930 (2de prijs); 1931 (3de prijs), 1932 (1ste en 2de prijs) en 1935 (3de prijs).

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 29