26 De Kerkstraat in de jaren 50. Van links naar rechts het BEM-kantoor met dienstwoning en de Alberdien tuiniert in het seizoen nog dagelijks huizen Kievit, Duinviooltje, Zonnehuis, Zeevonk, Branding, Herly en Pirola. Ook het parkeerterrein, dat tot aan de realisatie van de nieuwbouwplannen van de jaren '90 een flinke oppervlakte had, was veel kleiner. Nadien zijn ook hier huizen verrezen. Het uitzicht veranderde in een rap tempo en de buurt ook. Aan de Kerkstraat was wel al een aaneengesloten bebou wing. Direct naast de Kievit was de dienstwoning annex kan toor van de BEM, de Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee. Dit dubbele pand omvatte links de woning waar de BEM-boekhouder Haasbroek en de latere directeuren Van der Rest en Vermaire woonden. Vanuit het kantoor werkte, gedurende de laatste actieve jaren van de BEM in Bergen aan Zee, de heer A.L. (Dolf) van Reenen, kleinzoon van de stichters van Bergen aan Zee. Alberdien Ravenhorst: 'Als hij er was, bracht ik hem 's ochtend altijd een kop koffie'. Later werd dit pand verkocht voor particulier bewoning. De woonhuizen aan de andere kant van de Kievit waren na de oorlog merendeels gevorderd voor woonruimte. Verschil lende gezinnen hebben er tot ver in de jaren vijftig, begin jaren zestig gewoond. Pas na vele jaren konden de oor spronkelijke eigenaren weer over hun huis beschikken. Naast het contact met deze tijdelijke bewoners van het kleine dorp waren er de regelmatige contacten met de vaste bewoners. Vaak waren die ook lid van de Vereniging Paal 33 en van de VVV. Vooral aan de gezellige jaarlijkse feestavonden van Paal 33 bewaart Alberdien leuke herinneren, evenals aan de ver lotingen waarbij het stel regelmatig in de prijzen viel. Van Kievit naar Strandloper Dochter Nel en haar man kochten kort na hun huwelijk de Kievit van vader en moeder. Deze kochten een kleine bunga low (trouw aan de vogelwereld: Strandlopervan Dick Mosk aan de Elzenlaan en verhuisden in 1980. Na een gewenning aan de nieuwe buurt werd ook dit huis door vader Kees ge heel gerenoveerd en 'oudedag-bestendig' gemaakt. Helaas overleed Kees in oktober 1988 op 65-jarige leeftijd, veel te jong. Na een heel slechte tijd pakte Alberdien de draad weer op. Zoals ze zelf zegt: 'En nou d'r weer tegenaan!' En dat doet ze: ze tuiniert en is trots op haar voortuin die ie der voorjaar weer een fleurige aanblik biedt. Verschillende terrassen bieden een luwe, zonnige zit en er is veel tijd en ruimte om te lezen, te borduren en te puzzelen: 'Ik verveel mij nooit en ik moet er iedere dag er op uit!'. Alberdien is heel vitaal en geheel zelfstandig, al krijgt ze van dochter Nel natuurlijk een helpende hand. Er zullen in Bergen aan Zee weinig bewoners zijn die Alberdien niet van gezicht kennen; iedere dag, weer of geen weer, maakt ze een lange wande ling. De route varieert, maar wanneer het strand vol staat met strandtenten en zonneschermen, mijdt ze dat: 'Dan heb ik daar niets te zoeken, ik wil juist de ruimte, net als vroeger in Bellingwolde', om in de wintermaanden de schade weer in te halen en bijna dagelijks het strand op te zoeken. Altijd via de noordelijke strandafgang: 'Net als toen ik werkte bij Jong Nederland. Toen ging ik ook iedere dag met de groep kinderen naar het strand. De Verspyckweg was toen nog niet verbonden met de boulevard en we noemden het pad dan ook het Koloniepaadje'. De oudste vaste bewoner van Ber gen aan Zee geeft ons nog een boodschap mee: 'Eigenlijk moeten ze er niets meer aan veranderen!' Bronnen - Basis voor dit artikel vormde een lang gesprek met Alberdien en dochter Nel Ravenhorst op 21 september 2015. - Fotografie/reproducties: Bert Buizer Overige bronnen - Bert Buizer en Frits David Zeiler. Een verjaardag aan Zee. Bergen aan Zee 1906-2006. Pirola, 2006. - Henk Jellema (red.). Bergen aan Zee. Badplaats sinds 1906. Pirola, 1981. - NN. Koloniehuis "Voor Jong Nederland" te Bergen aan Zee. Officiële heropening en herdenking van het veertig-jarig jubileum. Alkmaarsche Courant 1947.

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 28