'Ik wil de ruimte, net als in Bellingwolde' DE OUDSTE VASTE BEWONER VAN BERGEN AAN ZEE ALBERDIEN RAVENHORST-KOOLHOF (90): De oudste vaste bewoner van Bergen aan Zee wordt deze maand (november 2015) 90 jaar. Het is Alberdien Ravenhorst-Koolhof. Haar negentigste verjaardag is een mooie gelegenheid om haar te laten vertellen over haar leven in Bergen aan Zee, waar ze terechtkwam vanuit het oostelijkste puntje van de provincie Groningen. 24 BERT BUIZER Genietend van de zon vertelt Alberdien Ravenhorst over haar leven Het was een koude, bijna winterse dag, 26 november 1925, toen Alberdina het levenslicht zag. Ze was de tweede dochter - er was ook al een zoon - in het gezin Koolhof, dat aan de uiterste oostgrens in het uitgestrekte Groningse Bellingwolde woonde. Duitsland lag een paar honderd meter van het vrijstaande huis verwijderd, een ruime tuin voorzag in groenten. Hoe kwam het dat Alberdien - haar roepnaam - in 1947 van vrijwel het oostelijkste punt van ons land blijvend verhuisde naar vrijwel de meest westelijke grens, naar Bergen aan Zee? Vlak voordat ze 90 jaar hoopt te worden - 'zonder ook maar één pilletje' - praten we daarover in de gezellige huiskamer van haar vrijstaande bungalow aan de Elzenlaan in Bergen aan Zee. We kijken vrij uit over het Engelse Veld en de prachtige wolkenlucht daarboven: 'Ik houd van de openheid, dat was ik in Bellingwolde ook al zo gewend'! De jonge Alberdien had het als kleuteronderwijzeres erg naar haar zin in Bellingwolde. Aanvankelijk werkte ze als kindermeisje in het gezin van de huisarts, waar ze ook de receptie van de praktijk deed, zonder telefoon! Later werd ze aangesteld als kleuteronderwijzeres aan de plaatselijke Oosterschool, maar per 16 april 1947 aanvaardde ze een be noeming als kinderverzorgster. Ze trad toen in dienst van de Vereeniging tot bevordering van het tijdelijk verblijf van kinde ren in gezonde streken Voor Jong Nederland' aan de Verspyck- weg in Bergen aan Zee, beter bekend als het 'koloniehuis Voor Jong Nederland'. Zuster Koolhof Het was de voormalige wijkverpleegster uit Bellingwolde, mevrouw Hoeflok, die, na haar benoeming tot directrice van Jong Nederland, de jonge Alberdien uitnodigde te sollici teren. Bij aanstelling was ze verplicht om de voorgeschreven japonnen en schorten' te dragen en accepteerde ze eveneens het matige salaris van f 50,--, dat later zou oplopen naar f 70,-- per maand. Vanaf dat moment was Alberdien 'zuster Koolhof'. Ze behoorde tot de eerste naoorlogse generatie kinderverzorgsters van het op zaterdag 6 september 1947 heropende Jong Nederland. Plaatselijk aannemer Mosk had het gebouw, dat in de Duitse tijd volledig was uitgewoond, gerenoveerd. De regionale pers schreef: 'Het Koloniehuis ziet er keurig en goed onderhouden uit. Het frisch-groene gras tapijt met de springende fonteinen (dit moet een journalistieke vrijheid zijn geweest, BB.) leek een oase in deze streek van stof en puin. Hier moeten de kinderen zich thuis voelen en moet het voor de Directrice en kinderverzorgsters een lust zijn, haar zegenrijk werk te verrichten'. De kinderverzorgsters woon den intern en hadden één vrije dag per week. Het was voor Alberdien onmogelijk om op die ene vrije dag heen en weer te reizen naar Bellingwolde. Vaak bleef ze in Bergen aan Zee en als troost kreeg ze dan ontbijt op bed. Door de week was het hard werken met de kinderen, maar 's avonds, wanneer de kinderen 'op zaal' waren, zaten de dames bij elkaar in de dameskamer en lazen, handwerkten of luisterden naar een hoorspel op de radio. 'Ik heb het er verschrikkelijk naar mijn zin gehad', vindt Alberdien nu nog. Huwelijk, verhuizing en een fietsenstalling Het woonhuis naast Jong Nederland werd bewoond door Thijs Ravenhorst, zoon van Mees Ravenhorst. Mees, de huis knecht van hotel Nassau-Bergen, was de eerste vaste bewo ner van Bergen aan Zee. Thijs' jongere broer Kees kwam er

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 26