SBffluaniir Gevraagd: 23 HET HUIS MET DE TAKEL Rond 1988 wordt het pand gekocht door kapper Wim de Boer, nadat de huurders (de galeriehouders) er met veel moeite en met een 'steuntje in de rug' van ƒ5000,-- zijn vertrokken. Inmiddels is De Takel al 25 jaar een kapsalon met de takel nog altijd aan de gevel. De takel heeft nu een functie: als drager van het uithangbord. Stoeltje, gemaakt door Jaap Hopman in 1968, van hout van de verbrande molen van de Oudtburger polder. Foto: Hans Bootsma De Takel in 1968 Meubels en antiek Meubelmaker Aan het begin van I de jaren 50 verhuisde boven ^orpsstr.; Martien Hopman naar ff Bergen. Amerika. Zijn broer Jaap - timmerman/ meubelmaker en antiekhandelaar - nam de zaak over. Hij had er een grote werkplaats van 12 x 5 meter, met daar boven nog de zolder. Op een gegeven moment kon hij beschikken over stukken eikenhout van de verbrande molen van de Oudtburgerpolder, en maakte daar in 1968 een stoeltje van (zie de foto's). Op de foto's zijn de brandsporen in het hout nog te zien; op het rechterpootje is ook het spoor van een pen-en-gat-verbinding te zien. Ook maak te Jaap Hopman in 1974, bij het 50-jarig bestaan van de Petrus en Pauluskerk, samen met de smid Hillebrand Hoebe een nieuw hoofdaltaar voor de kerk en in 1984 een ambo (lezenaar). Halverwege de jaren 70 verkocht Jaap Hopman De Takel aan de heer Tolen en verhuisde zelf, samen met meubelmaker en restaurateur Frans van Wonderen, naar de Voert 6, waar hij zijn antiekzaak voortzette. De Takel krijgt dan een aantal jaren een woonbestemming als huurhuis. Later wordt het weer een galerie. Bronnen: - F.D. Zeiler. Bonda Co, fotografen in Bergen. Catalogus Gemeentemuseum Het Sterkenhuis. Bergen, 2007. - Bergense Kroniek (vele nummers). Historische Vereniging Bergen NH. - Alkmaarsche Courant (vele kranten). - F.D. Zeiler. Kerken in de Heerlijkheid, RK Parochiegemeenschap Bergen NH, 1999. - Meta Bison. Bergen in een ommezien. Europese Bibliotheek- Zaltbommel 1993. - Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode, jaargangen 1924 en 1939. Met dank aan: - Mart Biersteker (kapsalon De Boer) - Jan Ooijevaar (dierenspeciaalzaak) - Frans van Wonderen (meubelmaker en restaurateur) Het huis met de Takel, eind 2014

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 25