19 tot 1949 bleef. Boer Niek Bakker had aanvankelijk alleen een klein paardje, een zogeheten ketje. Later fokte hij zelf paarden, waarvan er een werd verkocht aan de N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee (B.E.M.) om aan het strand de verkleedkoetsjes naar de vloedlijn te trekken. Toen in 1939 de mobilisatie werd afgekondigd, werden ook in De Franschman manschappen gelegerd. 's Avonds wer den zoeklichten uit de dors gereden om vliegtuigen te spot ten. In 1940 werd De Franschman - gezien de ligging aan de driesprong met toegang naar zee en naar de Egmon- den - als strategisch punt door de Duitsers gebruikt terwijl er gewoon geboerd werd. Met een betonnen muur en beweegbare blokken werden grote wegversperringen ge plaatst op de Eeuwigelaan nabij de Buerweg en op de He renweg, waarmee de toegang van en naar Bergen aan Zee geblokkeerd kon worden. In 1943 moest Niek Bakker een ander onderkomen zoeken voor zijn koeien omdat de Duit sers zijn stal hadden gevorderd. Gelukkig kon hij zijn koeien onderbrengen bij boer Vlaar, verderop aan de Herenweg, waar de bollenschuur werd vertimmerd tot koeienstal. denras en goede rattenvangers op de boerderij. Zijn foxterriër Snoetje staat al op een foto uit 1959. Uit Engeland im porteerde Veldt een Boreham-reu Kunstenaar onder de agrariërs In 1949 kwam de familie Veldt in De Franschman wonen. Toen is ook de kapberg tegenover De Franschman ge bouwd. Thijs Veldt kwam niet van ver. Geboren in Castricum, was hij opgegroeid aan Herenweg 61, waar zijn ouders een veehouderij bezaten. Thijs Veldt was een markante Berge- naar, die vanwege zijn vele activiteiten en originele manier van doen ook wel de 'kunstenaar onder de agrariërs' werd genoemd. Hij boerde op De Franschman van 1949 tot 1990. Veldt had een grote passie voor foxterriërs, een pittig hon- Gré, geboren in Zijdewind, woonde zelf als boerendochter aan de Kogendijk. Haar broer was bevriend met Thijs Veldt en zo leerden de latere echtelieden elkaar kennen. Zij waren beiden paardenliefhebbers. Als jong stel reden ze te paard naar kennissen in de omgeving, vertelt Gré. In plaats van met een auto of in een koetsje, reden zij te paard naar de kerk om elkaar het jawoord te geven. De 'speelwagen' van Thijs Veldt, een mooie paardenkar met hoge achterkant, is bij de oudere Bergenaren nog wel bekend. Hierop werd Thijs Veldt op zijn speelwagen. Collectie Gré Veldt-Blankendaal De prijzenkast met meer dan honderd bekers voor winnende foxterriërs hangt nog steeds bij Gré Veldt aan de muur om mee te gaan fokken en zo ontstond de be faamde fokkennel De Franschman. Een bord ter herinnering aan een van de Veldts kortharige 'topfoxen' van Thijs Veldt foxterriërs waren in binnen- en buitenland bekend en vielen regelmatig in de prijzen. Ook nu nog staan er meer dan honderd gewonnen bekers als stille getuigen in de woonkamer van zijn weduwe Gré Veldt- Blankendaal. Ook werd Veldt diverse keren Nederlands kam pioen, bijvoorbeeld met Bettine, Silvanus, Iloca en Gabriel.

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 21