16 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2015 Gemeente Bergen, sectie E nummer 175 Wat eeuwen water over land was, werd rond 1565 door de landheren van Egmond en Bergen in sa menwerking met de stad Alkmaar drooggemalen en verkaveld. De naam van de polder bleef Bergermeer. Koning Lodewijk Napoleon liet als eerste het totale Nederlandse grondgebied opmeten, ook met het doel grondbelasting te kunnen heffen. De gegevens werden in 1832 ondergebracht in het Kadaster. Zo werd het stuk weiland langs de latere Bergerweg tussen de Bergerringvaart en de Molensloot, groot 47 aren en 80 ca, in het Kadaster ingeschreven als 'gemeente Bergen, sectie E nummer 175'. 1912 Café Rust Wat 1920 waranda aangebouwd 1936 uitbreiding met koeboet 1952 uitbreiding door Max Woiski met feestzaal, entree en toiletblok. 1961-63 uitbreiding met garage en kleedkamers 1977 uitbreiding dancing Extase 1991 tweede uitbreiding De Berger Meermin, maximale bebouwing van het terrein Een optredend jazzorkestje in 1961 in Extase. Foto: Modern Music Alkmaar (MMA). Collectie Petra Kamp per fiets, want een auto was toen bij de meeste bezoekers nog buiten bereik van de portemonnee. In Extase kon men genieten van jazzmuziek en een drankje drinken. Een be zoeker: 'Je was na afloop blij dat de Bergerweg was recht getrokken; de bochten maakten we zelf wel.' Verval en nieuwe bestemmingen De neergang voor de club Extase met populaire jazz- zondagen kwam met de opkomst van de pop- en vooral de discomuziek. De jazz raakte uit de belangstelling. De nieuwe exploitant wijzigde de naam in De Berger Meermin en probeerde op een andere wijze publiek te trekken. Onder meer door het organiseren van 'Caribbean Nights', waarbij de bediening werd verzorgd door min of meer ont blote dames, en ook de optredens iets 'luchtiger' werden uitgevoerd. Het bezoekende publiek kwam nu voornamelijk per auto. Maar door de toegenomen mobiliteit had men ook meer keus om in de wijde omgeving van Bergen uit te gaan. Dat luidde het verval van De Berger Meermin in. Ook het drugs gebruik speelde daarbij een rol. Pilaren en limo's Vermaak met schaars geklede dame en heer uit een show in De Berger Meermin. Foto: Renate von Gatzen Van café tot discotheek Alkmaar Bergen BERGERWEG De bouwfases van café tot disco. Getekend door R. Kuipers Molensloot

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 18