nediey el stak. ick vettniK rein de graaft jacquesscnols jonnny engeis Ik vraag je voor een keertje te eten bij mij Je neemt je vrouwtje mee en je kinders er bij Je krijgt toch geen kalkoen of een vers kievitsei Maar wat je bij me eet: Zing 't refreintje met mij Refrein: B.B. met R. dat is bruine bonen met rijst B.B. met R. dat is bruine bonen met rijst B.B. met R. dat is bruine bonen met rijst B.B. met R. dat is bruine bonen met rijst En vraag je dan aan mij om te eten bij jou Ik kom dan met de kinders en ook met m'n vrouw Ik hou niet van kalkoen en wil ook geen kievitsei Maar wat ik dan wel eet, lusten wij allebei 15 VAN RUST WAT TOT TAQA pand uit te breiden met een flinke danszaal. Op 13 juni 1953 opende La Cubana in het verbouwde Café Rust Wat de poorten met de slogan Het liefste en intiemste Vakantie Amusementsbedrijf aan de Westkust van Europa. Het geheel bestond uit een dancing, een restaurant en een cafége deelte. Max Woiski speelde alleen in de zomermaanden in zijn La Cubana aan de Bergerweg. De latere dansdocent en muziekrecensent Cees Tempel schrijft over die tijd: 'Als kind verbleef ik een aantal ma len in Bergen (NH). Wanneer wij vandaar op de fiets naar Alkmaar gingen passeerden wij het 'danspaleis' van Max Woiski en zijn familie. Zelfs overdag klonk daar altijd gezel lige Surinaamse muziek. Onbetwiste topper was het liedje: 'O, Nederland, geef me rijst met kouseband'. De ingredi- enten van dit Surinaams Creoolse gerecht waren in die tijd blijkbaar moeilijk verkrijgbaar.' Behalve met het genoemde liedje was Max Woiski ook bekend van het lied 'BB met R' (zie kader). De periode Max Woiski aan de Bergerweg duurde maar een jaar of vijf, want in 1957 liet hij het gemeentebestuur weten dat hij om gezondheidsredenen van zijn echtgenote naar Mallorca zou vertrekken en de bewindvoering van zijn bedrijf in Bergen aan de heren Saarloos en Scharlewi wilde overlaten. Hij bleef nog wel eigenaar van het pand. De 'Tourist' in 'Extase' Na de periode Max Woiski kwam er een aantal jaren waarin de populariteit van het etablissement daalde. Het was moeilijk in het winterseizoen een club tussen Bergen en Alkmaar succesvol te exploiteren. Van 1957 tot 1960 veran derde de club diverse keren van naam en eigenaar (zie het kader Opeenvolgende bestemmingen van een illuster café). Vanaf 1961 zorgde Gerrie Hieselaar, man van de muziek, voor een goede organisatie van de club met de naam Extase. Ans van der Heyden - dochter van de bekende horecafamilie Hoopman van het Rembrandtplein in Amster- Poster voor een jazzconcert Extase uit 1961. Collectie Petra Kamp Meer over Max Woiski (1911-1981) Max Woiski werd in 1911 geboren in het Surinaamse Domburg en kwam in 1937 naar Nederland. Hij ver kocht zijn muziek aanvankelijk als Cubaanse Latin en niet als Surinaamse muziek, omdat hij voor blank wilde doorgaan. Samen met pianist Freddy Johnson ontving hij ook in de oorlogsjaren '40-'45 klanten in zijn club in de Amstelstraat te Amsterdam. Zijn lidmaatschap van de Kultuurkamer en het weigeren van negers werden hem na de oorlog aanvankelijk zeer kwalijk genomen. Tijd heelt echter alle wonden en door de migratie van Surinamers naar Nederland kwam er meer inte resse in zijn muziek. In zijn eigen club La Cubana in de Leidsestraat te Amsterdam trad Woiski op onder de naam José Baretto. Hij zong er de vrolijke kant van Latin music, speciaal de liedjes van de Amsterdams/ Surinaamse jazzmuzikant Kid Dynamite. Toen hij in de begin jaren vijftig overstapte op Surinaamse muziek en een zwarte gitarist in zijn orkest nodig had, haalde hij zijn zoon Max Woiski jr. naar Nederland. De grootste hit van Woiski sr. was B.B. met R. (Bruine bonen met rijst). dam - en haar man Rob verzorgden het horecagedeelte: 'Een entree van ƒ2,50 en 2 drankjes vrij!' De club was al leen zaterdags en zondags open van 20.00 uur tot 's nachts 4.00 uur. Voor de exploitanten was de sjeu eraf toen de gemeente Bergen in 1969 eenzijdig de sluitingstijd in de vergunning vervroegde van 4.00 uur naar 2.00 uur. De 'ambtswoning' bij Extase werd verlaten; Ans en Rob vestig den zich in het dorp en werkten in bar-dancing Coco Club en bij het Zeepaardje. Onder de naam Extase kwam de dancing wel weer tot grote bloei. Velen herinneren zich die naam - het was de eerste echte nachtclub in de omgeving! Na sluitingstijd van de 'gewone' cafés ging men nog even naar Extase - 2eKERST DAG EXTASE 2 UUR BERGERWEG BERGEN

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 17