Periode* Naam 1254 tot 1279 Simon II van Haarlem 1279 tot 1305+ Dirk van Haarlem 1305+ tot 1315- Willem van Haarlem 1315-tot 1315 Hendrik van Diepenheim 1315 tot 1321 Jan van Bergen 1321 tot 1343- Jutte van Bergen-Persijn 1343-tot 1345 Florens I van Haamstede 1345 tot 1351 Goede van Bergen 1351 tot 1369- Gerard van Merxem 1369-tot 1377+ Goede van Bergen of Jan I van Haamstede 1377+ tot 1404 Jan I van Haamstede 1404 Jan II van Haamstede 10 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2015 Limmen, Castricum en Heemskerk. In 1254 wordt hij - voor zover bekend als eerste - ook heer van Bergen. In tabel 2 is te zien wie zijn opvolgers zijn geweest. Vanaf het moment dat Floris V in 1266 op twaalfjarige leeftijd als meerderjarig wordt beschouwd en aan het bewind komt als graaf van Holland, treedt Simon samen met twee andere edelen ge durende minstens tien jaar op als diens politieke hoofdadvi seur. Ook leent Simon aan Floris in 1266 het enorme bedrag van 2000 pond, wat Floris hem een paar jaar later in twee termijnen terugbetaalt. Simons rijkdom stelt hem in staat om zich in Heemskerk het grote kasteel te laten bouwen, dat jaren later Oud Haarlem zal heten. Meer over dit kasteel verderop in het artikel. Simon II is ook baljuw van Zeeland geweest en later baljuw van Kennemerland. In lijn met de familietraditie is Simon II niet alleen zijn graaf van Holland zeer toegewijd, maar ook zijn Schepper. Als Haarlem in 1245 stadsrechten krijgt, vertrekt hij naar Heemskerk en schenkt hij zijn Haarlemse stadskasteel - tussen de Grote Houtstraat en de Warmoesstraat - aan de Karmelieten om er een klooster van te maken. Simon kiest dat klooster ook als zijn laatste rustplaats. Als fundator krijgt zijn graf een ereplaats vóór het altaar in de kapel van het klooster, wat hem een zweem van heiligheid verleent. Kloos- Tabel 2. De oudste ambachtsheren en -vrouwen van Bergen De heerlijke rechten van Bergen waren erfelijk leen goed, zodat voor de opvolging geen grafelijke toe stemming nodig was. Toch liet men nieuwe beleningen soms voor de zekerheid bevestigen per grafelijk de creet. Bovenstaande lijst is gebaseerd op dergelijke bevestigingsoorkonden en op familierelaties, en wijkt op onderdelen af van de lijst in themanummer 9 van de Bergense Kroniek. De verantwoording is opgeno men in de geannoteerde versie van dit artikel, die bij de redactie is aan te vragen. jaar-: in of voor het aangegeven jaar; jaar+: in of na het aangegeven jaar. ters zijn bruggenhoofden naar de hemel, zeker voor mensen als Simon die het kunnen betalen dat er na hun dood nog jarenlang voor hun zielenheil wordt gebeden. De familie houdt dit soort tradities nog heel lang in stand. Simons verre nazaat Jan II van Haamstede doet in het jaar 1410 zelfs afstand van zijn functie als heer van Bergen om monnik te worden in een Kartuizer klooster. Maar daarmee lopen we ver vooruit op de ontwikkelingen. Ook over Simons zoon Dirk (zevende generatie), vader van Jan van Bergen, zijn wetenswaardigheden te vermelden. In 1279 wordt hij heer van Bergen en als gunsteling van Floris V krijgt hij ook de tienden en de rechtsmacht van enkele an dere ambachten in leen, wat hem een aardig extra inkomen oplevert. Kort na de moord op Floris V in 1296 verdedigt hij heel heldhaftig, met uiteindelijk slechts vijf man, het Mui- derslot tegen een aanval van de bisschop van Utrecht. Aan die gebeurtenis heeft Melis Stoke in zijn Rijmkroniek een uitvoerige passage gewijd, waarvan in het kader op pag. 11 de laatste regels zijn weergegeven. Na de moord op Floris V moet Dirk, ondanks zijn heldhaftige optreden voor diens partij - net als zijn broer Willem en veel andere hoge edelen - bewijzen dat hij onschuldig is, wat hem uitein delijk lukt. Ook moet hij tweemaal zijn trouw aan de nieuwe graaf Willem I van Henegouwen betuigen, wat beide keren schriftelijk wordt vastgelegd. De bisschop laat Dirk na verloop van tijd weer vrij, maar laat het Muiderslot tot de grond toe afbreken. Alleen de funda menten blijven intact. Daarop zal later - omstreeks 1370 - het huidige Muiderslot verrijzen. Dirk is de laatste Van Haarlem, zijn enige zoon zal door het leven gaan als Jan van Bergen. Hij was de vader van jonk vrouw Goede, om wie dit hele verhaal is begonnen. In een volgend nummer van de Bergense Kroniek zal tot besluit van deze driedelige serie nog een beschouwing worden ge wijd aan haar familie van moederszijde, het aloude geslacht Persijn. Kasteel Oud Haarlem Zoals hiervoor al vermeld, liet de bijzonder rijke Simon II (zesde generatie), eerste heer van Bergen, zich in Heemskerk een groot kasteel bouwen, dat jaren later Oud Haarlem zou heten. Vanuit dit kasteel werd gedurende 70 jaar ook het ambacht Bergen bestuurd. Bergenaren hebben dus daarheen moeten lopen als ze door hun heer werden ontboden. De Van Haarlems hebben het kasteel bewoond vanaf de bouw omstreeks het jaar 1250. Na stichter Simon II woonde hier zijn zoon Dirk en tot slot zijn kleinzoon Jan van Bergen. Na zijn vertrek uit Haarlem kocht Simon II samen met een zwager in 1248 van de Hollandse graaf een groot stuk grond in Heemskerk, plaatselijk Hofland genoemd. Die naam verwijst naar het 'hof' dat daar was gevestigd, een centrale boerderij annex bestuurscentrum, een overblijf-

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 12