De dames, die het zagen gebeuren, riepen snel moe der De Graaf erbij. Gelukkig droeg Liesbeth een wollen pakje, waardoor zij bleef drijven. Maar moeder De Graaf was ontsteld dat de dames niet zelf naar de gracht wa ren gesneld, maar tijd verloren hadden laten gaan door eerst naar haar te lopen. Jaren later raakte Liesbeth, toen zes jaar, nog een keer te water. Achter bij de keu ken van het hoofdgebouw van de VHS was een stoepje naar beneden naar de gracht. Dat werd heel vroeger, toen het personeel nog een eigen ingang achter had, gebruikt voor de bevoorrading per boot. Bij het eendjes voeren viel Liesbeth van dat stoepje in het water. Geluk kig kon ze er lopen. Maar bij elke stap richting wallekant zag ze allemaal bruine wolken boven komen. 'Van alle theebladeren die er ooit in waren gegooid', zegt ze. 'De theewaterketels van de VHS-cursisten werden er namelijk in leeggekieperd!' Iets wat ook al gebeurde in de tijd dat 'freule Lou' (Louise van Reenen) er woonde, van 1861 tot 1943, zo weten we van dienstmeisje Annie Klinger. Beestenboel Ook al stond het vee ergens anders, bij de boerderij en in het bos waren natuurlijk altijd wel allerlei dieren rond het huis. 'Onze witte keeshond was onze trouwe vier voeter, en altijd te vinden in het donker. In en rond de bomen waren vaak talrijke kauwen en vleermuizen. Bij de boenplaats kregen de katten altijd een schoteltje melk en als je 's avonds als het donker was het licht aandeed, dan zag je groepjes egels bij de kattenmelkschotel. Op een dag vonden we ook een egelnest onder een kippen- broedhokje.' Op een dag zag Liesbeth een kip achter bij de Zwarte Schuur uit de braamstruiken komen. Daar had dat beest kennelijk in alle rust haar eieren uitgebroed, want over het grasveld hobbelden de kleine gele kuikens achter haar aan in de richting van de boerderij. 'Een hond die achter de kippen aanrende kon de klomp van onze moe der achter zich aan krijgen!' Op een zomerdag toen de mesthoop werd leeggehaald, bleek er een wespennest in te zitten. Wild vlogen de wes pen rond. Ze hadden het op vaders paard voorzien, dat van schrik op hol sloeg. De Zwarte Schuur en de Krocht 'Vader had gebrek aan stallingsruimte voor zijn machines en mocht voor eigen rekening een half open aanbouw aan de noordkant van de Zwarte Schuur maken. In de Zwarte Schuur stond de grote cirkelzaag in een gat in de grond met allemaal zaagsel eromheen. De boomstam men, die tot planken gezaagd moesten worden, werden van achter de Zwarte Schuur naar binnen getranspor- Hooiberg achter de boerderij in het Oude Hof. Foto: Piet Mooy teerd. Vandaar liep een pad naar de Krocht, waar onze andere, goed bemeste groentetuin lag, beschermd met prikkeldraad. Links van de Krocht-toegang bevond zich het kuilgras, als wintervoer voor de koeien. Vaak liepen we op zaterdag naar de Krocht om te kijken naar de pad vinderij en de paardrijlessen.' Toen de Zwarte Schuur in 1954 werd opgenomen in de huurovereenkomst van de Volkshogeschool, werden de landbouwwerktuigen gestald in het gebouw op de Krocht. De Zwarte Schuur werd gerestaureerd en was in 1956 klaar voor cursisten. Verhuisd In mei 1964 verhuisde het gezin De Graaf naar de Ber- gerweg bij de Veerbrug. Daar lag het weiland voor de koeien pal achter de boerderij. Dichter bij huis en er was beter zicht op het vee. Door de grotere stal kon de vee stapel uitgebreid worden. Liesbeth en Rineke realiseren zich achteraf hoe rijk zij wa ren in 't Oude Hof te mogen opgroeien. Een bos heeft voor hen nog altijd aantrekkingskracht. 36 HISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH, THEMANUMMER 12, SEPTEMBER 2015

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 38