Boeren in het bos HERINNERINGEN VAN LIESBETH EN RINEKE DE GRAAF De familie De Graaf woonde in de boerderij van 't Oude Hof. Liesbeth en Rineke halen herinneringen op. 'Onze ouders kwamen als jonggehuwden in mei 1949 op de boerderij van 't Oude Hof te wonen. Zij huurden deze van de heer Jacob van Reenen', vertellen Liesbeth en Rineke. Het hoofdgebouw was door Van Reenen sinds 15 juli 1946 verhuurd aan de Volkshogeschool (VHS). In mei 1952 verkocht Van Reenen 't Oude Hof aan de ge meente Bergen, die toen verhuurder werd. Vanaf 1954 zat ook de Zwarte Schuur in de huurovereenkomst van de VHS. Op de boerderij werden vier kinderen geboren, Liesbeth (1950), Rineke (1954), Jan (1958) en Henk (1960). Het gezin De Graaf heeft hier gewoond tot mei 1964. Medehuurders 'De boerderij werd niet in zijn geheel aan onze ouders verhuurd. Aan de kant van de gracht (de zuidzijde) werd namelijk een woongedeelte met eigen entree verhuurd aan twee vrouwen. Er werd gefluisterd dat zij niet van geheel onbesproken gedrag waren en dat zij wel eens herenvisite ontvingen.' En inderdaad, soms klopten er wel eens heren per abuis aan bij de voordeur van de boerderij aan de westzijde. De vrouwen hadden een grote hond, die vaak op de driesprong lag te slapen. 'Als klein kind durfde je die niet te aaien, want in de ogen van een kind was hij zo groot, dat je er liever met een grote boog omheen liep.' In 1959 verlieten de twee vrouwen de zuidkamers van de boerderij en werden deze door de gemeente Bergen in huur afgestaan aan de VHS, 'mits de VHS de kamers zélf opknapte'. Het woongedeelte De voordeur had een onder- en een bovendeel. Mak kelijk bij warm weer, dan kon het bovengedeelte open om te luchten. In de gang had vader De Graaf twee haken aan het plafond geschroefd. Daar kon bij slecht weer een schommel, of een rekstok of twee ringen aan hangen. Om de keuken in te gaan, moest je twee tree tjes op. Evenzo bij de woonkamer, waar een inloopkast was, die heel vroeger een bedstede was geweest. Via de woonkamer kwam je bij de ouder-slaapkamer en vervol gens in de kinderslaapkamer. Woonkamer en slaapka mers hadden zicht op de Zwarte Schuur. 'Vanuit ons bed konden we de eekhoorns in de lindeboom van de ene naar de andere tak zien springen. En we konden de zon zien ondergaan.' Heden ten dage is aan de westzijde van de boerde rij nog altijd een deel van het originele vensterglas bewaard gebleven. Glas met oneffenheden, verdikte glazen spikkeltjes erin, waardoor een rechte lijn 'zomaar' een bochtje kreeg als je erdoorheen keek. Ook kun je bij de oude woonkeuken nog de dichtgemetselde gaten zien op de plaats waar vroeger, toen 't Oude Hof nog als jachthuis werd gebruikt, het hondenverblijf was. De stal en de boenstraat waren geplaveid met boeren- geeltjes. Regelmatig werd er door vader De Graaf uit het zandhok, dat buiten tegen de achterkant van de stal muur stond, zand overheen gestrooid. Verder maakte hij elk jaar met de teerkwast de onderkant van de buiten muren van de boerderij zwart en in de paardenstal stond een grote bak met witkalk voor het witten van de muren. 'Die stal noemden we wel paardenstal, maar hij deed als zodanig geen dienst meer. In onze jeugd hingen er nog wel de originele paardenruiven.' Bij moeders bloemen tuintje bij de voordeur bloeiden grote papavers, dahlia's en lupines. Tussen de stal en het koetshuis was een trap naar boven, naar een zolderkamertje met gammele planken. Daar stond een Keulse pot gevuld met blokken Sunlightzeep, die moeder had gehamsterd. Ook lagen daar appels te drogen. Om gedroogde appels te halen, moest je op handen en knieën dat zoldertje op. Je mocht er niet gaan staan; daarvoor was de zoldervloer te gevaarlijk. Moeder De Graaf kookte de wekelijkse witte was op in een grote ketel, op het driepits oliestel. Bij het naar bed gaan werd het oliestel uitgeblazen en ging er een dikke jas over de wasketel. Zo bleef de was gedurende de nacht goed warm weken tot de volgende ochtend. De wc stond buiten: een hokje van drie stenen muurtjes met een dakje en een houten deur. Tot ergernis van moeder De Graaf maakten wandelaars er soms gebruik van. (Noot: nadat de boerderij in 1964 door de VHS in gebruik was genomen en verbouwd, is deze buiten-wc toch nog heel lang blijven staan als een monumentje van vroeger tijden. Pas sinds enige jaren is het bouwsel verwijderd.) De koetsdeuren aan de grachtkant zijn na de verhuizing ook verwijderd; de muur werd toen dicht gemetseld. 34 HISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH, THEMANUMMER 12, SEPTEMBER 2015

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 36