S I QE <9 4 1 Land huren Op basis van jeugdherinneringen van de kinderen van boer Kees kunnen wij beschrijven hoe het leven op de boerderij eruit zag in de jaren 50 en 60 van de vorige eeuw. Een boerderij midden in het dorp betekende dat je een boer was met een erf, maar zonder land. Land moest gehuurd worden van de gemeente; Van Wonderen huurde land aan de Nassaulaan, aan de Bergerweg - ter hoogte van de voormalige melkfabriek - en bij het vliegveld. Dit laatste werd vooral gebruikt om te hooien. Soms werden de koeien, met hulp van de kinderen, via de Nesdijk naar het terrein van het oude vliegveld gedreven om daar te grazen. Zomertijd en wintertijd 's Winters stonden de koeien op stal. In de lange stal (de koegang) stonden veertien koeien en in de korte stal (de jongveestal) zes. In de stal werd eerst het heinsel, de afge sneden kanten van een oever, neergelegd als ondergrond en daarop het stro. In de zomer konden de koeien de wei in en kwamen de toeristen het dorp in. Zeker voor de toeristen moest het boerenerf er altijd zo netjes mogelijk uitzien. Daarom werd er, zodra de koeien weer in de wei Cj O l 10 J - 5 3 Plattegrond van boerderij en erf van de familie Van Wonderen aan de Karel de Grotelaan 1 woonkamer 2 slaapkamer ouders 3 trap naar slaapruimte kinderen 4 dors 5 hooiberging ('vierkant') 6 keuken 7 korte stal (jongveestal) 8 lange stal (koegang) 9 schuur met washok (boenhok) 10 stenen emmerrek 11 waterpomp (in grasveld) 12 gierkelder, mestvlak en wc graasden, een week lang geboend en geschrobd. De mu ren werden gewit en de mest werd 'netjes' opgestapeld naast het volle mestvlak, de mesthoop op het erf. Dan was er voor de kinderen weer meer speelruimte in de boerde rij. Het was toch woekeren met de ruimte: alle kinderen sliepen boven in één slaapruimte, in stapelbedden die va der Kees zelf gemaakt had. Bij evenementen zoals het bloemencorso werd de dors soms als fietsenstalling te gelde gemaakt. Voor schilders was de dors ook een uitstekende plaats om hun werk te exposeren. De ruimte werd ingericht als galerie en toeris ten konden al van verre enkele schilderijen aan de dors- deur zien hangen. Hooien en mesten Zolang zij thuis woonden moesten de zes zoons meehel pen met zwaar werk als hooien en mesten, want vele han den maakten licht werk. Joop, het paard, hielp natuurlijk ook mee. Een tractor werd pas laat aangeschaft. Met een beugel werd het hooi bij elkaar gebracht tot grote hopen en daarna op de hooiwagen gesleept. Het paard trok de volle wagen naar de Karel de Grotelaan. De wagen reed de dors in en alle hooi werd in het midden van de boerderij omhoog getild en opgestapeld in de hooiber- ging (zie de tekening). De mest uit de groepen (mestgoten) werd op een kruiwa gen geschept en naar het mestvlak gereden. Als dat vol was, werd de rest netjes opgestapeld en nadat het inge klonken was, werd de mest op een kar geschept en naar het land gebracht. Daar trokken de jongens de zware mest met een haak van de kar en streken het met een vork uit over het land. De kluiten moest je goed fijn slaan ('slech ten') want anders groeide er geen gras. In de schuur, later woonhuis, stond de grote ketel voor de was. Elke maandag deden vader en moeder Van Wonde ren daar de was voor het hele gezin. Aan de waslijn hingen de onderbroeken van groot naar klein te drogen in de zon. Het grasveld diende als bleekveldje. Tot 1968 is de boerderij aan de Karel de Grotelaan als boerenbedrijf intact gebleven. Toen hij 60 jaar was, besloot Kees van Wonderen de boerderij te verkopen of te ver huren en daarmee kreeg het laatste boerenbedrijf in het centrum van Bergen een einde. Daarna woonde hij met zijn vrouw in de kleine woning (voorheen wasschuur) en werd de boerderij verhuurd. Wat er daarna gebeurde, is te lezen op pagina 14. Er kwam een restaurant en daarna een disco theek, waar Bergenaren en toeristen dansten op de plaats waar ooit boeren boerden, koeien op stal stonden en het hooi lag opgeslagen. 33 BOERENKINDEREN DOEN HUN VERHAAL

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 35