Klompen en geeltjes in de oude stal. Foto: Yvon Bos Eyssen Een dag boeren Omdat je eigen baas bent, kun je als boer de dag zelf indelen. Jan en Lia beschrijven hoe hun dag eruit ziet. Ze staan niet voor dag en dauw op, want ze zijn avondmen sen. De koeien worden dan ook 's zomers 's morgens na 7 uur gemolken - in de winter kan dat een uurtje later zijn - en 's avonds na 19 uur. Als ze om 7 uur zijn opgestaan, nemen ze eerst een licht ontbijt. Daarna gaan zij naar de stal en laten de mest afvoeren. Dat gebeurt automatisch, door een kettingsys teem. Vervolgens het stalwerk: 'de bedden worden opge schud' met schoon stro, de voerbakken worden schoon gemaakt, er wordt krachtvoer in de voergoot gestrooid. Dan maken ze de spenen van de koeien schoon, voordat de koe wordt aangesloten aan de machine. De filter in het melkbuizensysteem wordt vervangen door een nieuwe en met vier melkstellen wordt de afgetapte melk via de bui zen in een tank gepompt. Dit ritueel duurt ongeveer twee uur; daarna gaan zij verder ontbijten. Dan beginnen Jan en Lia aan hun 'dagtaak' (de taak voor die dag) en die is afhankelijk van het seizoen. Zo gaan zij straks - het is winter wanneer wij dit gesprek voe ren - de koeien scheren die allemaal op stal staan. Dat is nodig omdat het haar in de herfst is gegroeid. Jan: 'Als wij ergens naar binnen gaan doen wij toch ook onze jas uit!' Het is tegen het zweten en voor de hygiëne: het witte haar is erg stug en daardoor een fijne plek voor luizen, schurft en schimmels. Door het scheren krijgen die geen kans en kan de koe zichzelf beter schoonhouden. Andere dagtaken in de winter zijn: kijken of de greppels niet verstopt zijn, staat het 'potje' in de dam wel open? In de lente worden alle afrasteringen nagekeken. 's Zomers: maaien, kunstmest strooien, hooien en het terrein rond de camping onderhouden. De sloten worden schoongemaakt, want elke boer is aan het Waterschap (nu Hoogheemraad schap) verplicht om dat te doen en het wordt regelmatig gecontroleerd (de 'schouw'). Als kleine boer heeft Jan wei nig machines, daarom laat hij het maaien en hooien over aan een loonbedrijf. Na de dagtaak is het rond 19 uur tijd voor de tweede melkronde, waarbij de hele procedure van de ochtend wordt herhaald. 's Winters krijgen de koeien na het melken 's avonds ruwvoer (gras uit folie). Met al dit werk, dat elke dag terugkomt en moet door gaan, is een boer niet snel ziek. Maar er kan altijd wat ge beuren. Een tijd geleden was Jan vervelend gevallen. Maar elke boer is lid van de Agrarische Bedrijfsverzorging (A.B.). Na een telefoontje wordt het bedrijf snel overgenomen door een vervangende kracht. Daarom moet een boer al tijd aanwijzingen noteren (bijvoorbeeld over medicijnen), staat er verplicht in de stal informatie op een bord en/of heeft een koe een band om zijn poot al er iets met haar is. Het is bijzonder dat Jan en Lia - ondanks de modernisering van het bedrijf - op de boerderij de sfeer van vroeger we ten te behouden. Tijdens een excursie hebben veel leden van de HVB dat met eigen ogen kunnen zien. Dansen en boeren Jan en Lia komen beiden van 't land. Lia woonde als kind in 't Veld, waar haar ouders een 'grof landbouw bedrijf' hadden, met kool, uien en aardappelen. Hoe kregen Jan en Lia verkering? Als tiener-twintiger ging Jan graag naar live muziek ergens in Noord Holland. Er waren veel goede bands in die tijd die in dancings optraden zoals Brainbox. De Golden Earrings heeft hij nog gezien in de dancing Palermo. Dan vertrok hij op zijn Honda met zijn wapperde lange haren. Men vond dat hij op Ringo Star van The Beatles leek. Later reed hij mee met een vriend die zijn rijbewijs had. Dan reden ze naar discotheek Bleeker in Heerhugowaard Noord. Op een dag had Jan een afspraak met Janny de Boer, maar haar zus Lia kwam alleen opdagen. Lia had belangstelling voor het boerenbedrijf en was volhardend in haar liefde voor Jan. In 1978 zijn zij getrouwd. Lia vertelt dat zij veel interesses delen, zo als hun belangstelling voor het buitenleven, planten, cultuur en historie. Beiden vinden het belangrijk om dingen te behouden met niet te veel kosten. Een re den waarom ze de boerderij nog in volle oude glorie bewonen. 29 INTERVIEW MET JAN EN LIA ZWAKMAN

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 31