Boeren met oude sfeer INTERVIEW MET JAN EN LIA ZWAKMAN Jan en Lia Zwakman. Foto: Yvon Bos Eyssen Tijdens een rondleiding voor leden van de Historische Vereniging Bergen NH kan men de monumentale boerderij van Jan en Lia Zwakman aan het Wiertdijkje bewonderen, waar nog altijd de oude stal en de bedsteden bewaard zijn gebleven. Het pand is sinds 1983 een Rijksmonument. Jan Zwakman werd hier geboren in 1950 en woont er nog steeds, sinds 1978 met zijn vrouw Lia, die volledig meewerkt in het bedrijf. Door een interview met Jan en Lia krijgen we een beeld van deze mensen die wel modern boeren, maar het belangrijk vinden de oude sfeer van de boerderij te behouden. Het is winter - wij zitten in de knusse keuken met de ori ginele houten kasten. Daar is het lekker warm, maar met flinke kou mist de boerderij de warmte van de koeien die voorheen in de stal stonden. Jans vader, Piet Zwakman, was de enige zoon. In die tijd nam je dan - geschikt of niet - de boerderij over. Eigenlijk was Piet meer een tuinman dan een boer. Hij hield niet van de moderne machines en zei eens 'Ik ben een eeuw te laat geboren'. De tractor deed zijn intrede en in 1960 - Jan was toen tien jaar - kwam de eerste melkmachine op de boer derij. Gaandeweg is Jan in het bedrijf gegroeid en in 1973 nam hij het bedrijf over. Arme grond, simpele boerderij Boeren is een mooi beroep, vindt Jan: 'Je bent je eigen baas en je kan de dag indelen zoals jij wilt. En je leeft met de natuur.' Jan werkt graag precies en houdt van behou dend boeren. Het landwerk - met name het grasland on derhouden - staat voorop. Het grasland aan het Wiertdijkje kan niet tippen aan gras op de klei. De zandgrond is arm. Aan de duinvoet ligt wel 3,75 m zand, terwijl bijvoorbeeld de Nessen direct op de klei liggen. Aan het Wiertdijkje zit de klei een halve meter onder het zand dat is ooit versto- ven vanaf de duinen. Door de arme grond - en dus een geringere opbrengst - zijn de boerderijen op het zand 'simpeler' dan de grote versierde boerderijen in West Friesland die op klei zijn gevestigd. De kunstmest heeft voor de boeren op het zand een grote vooruitgang betekend. Ook de veestapel is verbeterd, met name door de genetische verbeteringen via kunstmatige inseminatie. Hierdoor nam de melkproductie toe, maar het selecteren op productie ging ten koste van de levensduur van de koe. Jan: 'Tegenwoordig is dat weer meer in even wicht.' Veranderingen Voor 1973 stonden de koeien nog achterin de stolp. Maar het bedrijf 'groeide uit zijn jasje' zoals Jan zegt. In de jaren 60-70 kregen boeren meer voorlichting en groeide de vee stapel. Daarom werden er meer stallen bijgebouwd. Zo liet Jan, toen hij het bedrijf overnam, in 1973 een Zuid-Hol landse stal ('aanbindstal') bouwen. En zo komt het dat de boerderij met flinke kou nu de warmte van de koeien mist. Er is wel veel regelgeving, vindt Jan: mestadministratie en tot voor kort de melkquotering... Maar dat is ook een uitdaging. Die mestlimiet is hier op het zand wel een probleem. Zand is namelijk uitspoelgevoelig; dat wil zeg gen dat er makkelijk te veel stikstof vanuit de mest in het grondwater komt. De stichting Landelijk Meetnet neemt jaarlijks op 1 meter diepte een monster van het grondwa ter om de hoeveelheid stikstof (nitraat) in het grondwater te controleren. 27

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 29