24 HISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH, THEMANUMMER 12, SEPTEMBER 2015 Hooitijd bij boer Zwakman. Foto uit de collectie van Trien Dekker-Zwakman vaak mee en werden er afspraken gemaakt voor logeerpar tijen tijdens de kermis. Deze gastdagen heb ik ook meegemaakt in de periode 1940-1944, al was het toen nog maar een flauwe afspiege ling van wat het daarvoor was. De pronkkamer Tijdens de gastendagen waren we bijeen in de 'pronkka mer', een lichtgroen geverfde binnenkamer die weinig ge bruikt werd. Er was een aantal bedsteden. Deze kamer zag er altijd heel ouderwets, maar vriendelijk uit. Ik herinner me van de pronkkamer nog het grote hoge raam met de mooie kanten gordijnen, de lange tafel met stoelen rondom en de grote servieskast, die in de schoonmaaktijd een dagtaak opleverde wanneer al het 'diggelengoed' moest worden afgewassen. Het Regout-servies kwam op tafel, zo ook de karaf met 'Samos', een vrouwendrankje als vervanger voor grootmoeders eigengemaakte morellen(kersen)likeur. De eau-de-colognefles, nog steeds in mijn bezit, stond op ta fel en naarmate de dag vorderde, werd er royaal gebruik gemaakt van de inhoud. Ik heb de eau de cologne ooit 'ge proefd' op mijn gezicht en nooit meer vergeten. De lichtgroene pronkkamer is er in 1948 uitgebroken. Grote schoonmaak Wanneer in het vroege voorjaar de koeien naar buiten wa ren gegaan, was het op koude dagen kil en ongezellig in huis. De lege stal en de rommelige strozolders zetten aan tot een grondige werkbeurt. Vader ging naar de zolder en verdween achter het metalen luik in de schoorsteen om te ragen. Daarna werd het dak aan de binnenzijde zodanig met een takkenbezem bewerkt dat we er allemaal van begonnen te hoesten. Vervolgens kwam de zoldervloer aan de beurt en dat stond garant voor een stofwolk beneden in de stal, de dars en het woonge deelte, waar de naar binnen slaande koedamp al voor het nodige kleefwerk had gezorgd. Ziehier de noodzaak van een grondige ouderwetse boerderijschoonmaak. Van de koestal ging alles wat van hout en verplaatsbaar was de sloot in. De stallen werden afgegraven en de wanden, de zolder enzovoort, werden een aantal keren flink natgegooid (zonder waterleiding!). De dag dat de stal werd geschrobd, vond ik als kind een van de mooiste dagen van het jaar. Alle oude klompen verdwenen in de 'groep' (mestgoot), die vol water stond. En dan maar gol-

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 26