m L J 23 HERINNERINGEN VAN TRIEN DEKKER-ZWAKMAN Trien als jonge vrouw. Foto uit de collectie van Trien Dekker- Zwakman houten omlijsting. Op de vloer bevond zich de vuurplaat waarboven één of twee ijzeren haken hingen. De doofpot, een tang, een blaasbalgje en een houtbak hoorden ook bij de haardstee. Een paar stenen komfoortjes dienden voor de bereiding van de maaltijden; een gietijzeren vuurpotje hield de koffiekan warm. Er stonden twee kleine makkelijk verschuifbare tafels en de stoelen waren tegen de wand geplaatst. Het 'staltje' was 'appelbloesemroze' geschilderd, de bin nenkamer (pronkkamer) met de mooie lichtval op zonnige avonden was 'groene erwten-groen' geschilderd en het opkamertje, grenzend aan de dars, lichtbruinachtig oranje. Hier was iets van de luxe van rijke boerenhofsteden; op de kap van een kleine haardstee was een prachtig boeket bloe men geschilderd. Het schoorsteentje was in mijn kinderjaren al lang verdwe nen, evenals de vuurplaat. Een afvoer voor een petroleum kacheltje was alles wat nog over was, samen met een ver dekt opgestelde ingebouwde houtkast. De twee nog aanwezige houten deursluitingen (klink- of schotelsluitingen) dateren waarschijnlijk uit de beginjaren. Ik vermoed dat er meer van deze sluitingen zijn geweest, bijvoorbeeld in de deur tussen de dars en de kamer, en in de beide kelderdeuren. Op stal Met de herfstregens met de steeds kouder wordende wind werden de koeien onrustig en waren de melkrondes buiten geen pretje. Dan ging vader de stallen klaarmaken voor de winter. Alles werd weer tevoorschijn gehaald: schutten (schotten), zandemmers, bezems en olielampen. Omstreeks 1935 hebben we elektriciteit gekregen aan het Wiertdijkje, maar tijdens het melken gingen gezellig de olielampen aan. Ik vond het altijd heerlijk wanneer de koeien weer veilig en warm in hun stronestjes op stal stonden. De overbekende geluiden binnenshuis, de warmte en tijdens het melken het geluid van de eerste stralen melk in de emmers. Het was zo 'eigen en vertrouwd' allemaal. De winter De winter kende allerlei pleziertjes, maar ook ongemakken. Ongemakken bij vorst en sneeuw: sneeuw ruimen om een pad te creëren voor de melkwagen, de post, de bakker en andere bezoekers, en een begaanbaar pad voor mij naar school. Zelf was ik altijd geweldig blij met sneeuw. Prach tig, die tochten te voet naar het dorp, vaak door de duinen of het 'benedenbos' vanaf De Franschman of de Donkere hoek. Het was vrij eenzaam, maar zo heb ik het eigenlijk nooit gevoeld. Na de oorlogsjaren zeker niet. Als er iets te doen was, ging ik op pad. Toen ik een jaar of veertien was, ging ik ook 's avonds naar catechisatie, dansles of een ver jaardagsvisite. De wintermaanden gevuld met lezen, spelletjes en radio programma's, waarvan ik Paul Vlaanderen welhaast de mooi ste vond. Leuk om Ina eens te imiteren: 'Paul!!' Altijd effect. Al deze bezigheden werden afgewisseld door burenvisites of kaartavondjes. Vaak al ver van te voren gepland aan de hand van kalender en maanstand. Volle maan was de beste tijd voor een kaartavondje samen met de buren. Soms ging ik mee. Leuk, zo'n tocht door het weiland langs dijkjes en sloten. In een vorstperiode liep vader, als het ijs sterk ge noeg was, tegen de avond al met een emmer zand naar de 'oversteekplaatsen'. Sneeuw, maar vooral ijs vormden vaak onverwachte mogelijkheden voor de bewoners van het plat teland. Schaatstochtjes naar familie, schaatstochtjes in de polder, soms schaatsen bij het Oude Hof. Daar werd nog lang over gesproken. Gastdagen De familiebanden werden intact gehouden door de gast dagen. Veel van de broers en zusters kwamen weer samen op hun geboorteplek. Deze vrolijke feestdagen vonden plaats van omstreeks Pinkster tot aan de hooitijd. De gas ten arriveerden dan met hun 'gerij' aan het Wiertdijkje. Het woonhuis was dan 'schoon en op stel', evenals de zomer- stal, de straat van gele steentjes met wit zand ingedweild en de buitenmuurtjes, evenals de regenbak, weer opnieuw in Noord-Hollandse kleuren overgeschilderd. Na de herfstschoonmaak in september volgde weer een aantal gastdagen, nu voor de niet-agrarische familie. Tij dens deze dagen werd gewandeld in de bossen rond Ber gen en werd er een bezoek gebracht aan de winkels in het dorp. De gasten waren, evenals de gastvrouw, gekleed in West- Friese klederdracht. Het was een schitterend schouwspel. Met veel belangstelling bekeken (en taxeerden!) de mannen het weiland, de koeien en de stallen met jongvee. De vrou wen stelden natuurlijk meer belangstelling in de bloemen en de moestuin en in alle nieuwigheden op het gebied van kleding en huisraad. Op zulke dagen kwamen de kinderen

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 25