Het familieleven op de boerderij HERINNERINGEN VAN TRIEN DEKKER-ZWAKMAN Trien Dekker-Zwakman, tante van de huidige boer Jan Zwakman, heeft tal van herinneringen aan haar jeugd op de boerderij aan het Wiert- dijkje nummer 5. Zij heeft ze in 2000 opge schreven voor haar kinderen. In dit artikel een selectie uit haar herinneringen over het werken en leven op de boerderij. Aan het Wiertdijkje 5, waar ik in 1932 geboren ben, zijn na de Tweede Wereldoorlog eigenlijk weinig grote veranderin gen geweest, als je het vergelijkt met de periode vóór die tijd. In mijn jeugd had het paard nog een hoofdrol in het dagelijks werk. Bij de hooi- en graanbouw waren maar zelden eigen motoren op de werkvloer. De tractor was nog een bezit voor de loonwerker. Maar het dagelijks leven van de eerste bewoners zal een veel groter verschil hebben getoond met het leven van mijn overgrootouders en al helemaal met het leven van mijn ouders. Een stukje geschiedenis Het verhaal gaat dat 'de oude hoeve' in 1780 werd ge sloopt, om 100 meter westwaarts onze huidige boerderij te bouwen. De boerderij is een eenvoudig en degelijk opgebouwde West-Friese stolphoeve uit 1780, met een goede leef- en werkruimte voor een boerengezin en voor een op de grondsoort aangepaste veestapel. De hoeveel heid weideland was riant te noemen in verhouding tot het aantal koeien, omdat kunstmest toen niet bekend was. (Met kunstmest is er meer grasopbrengst, en daarom meer vee te voeden, red.). De melkopbrengst werd dagelijks op de boerderij verwerkt tot boter en boerenkaas, die iedere week naar de markt in Alkmaar werden gebracht. Sinds 1800 hebben er diverse veranderingen plaatsge vonden, meestal ten gevolge van bedrijfsveranderingen: uitbreiding of inkrimping. De grote kapschuur achter de paardenstal werd afgebroken en verplaatst naar familie aan de Voert. Ook de 'staart' van de boerderij, van oor sprong bij de achterdeur, vroeg om onderhoud en werd eveneens afgebroken. De loods is vergroot tot over de gehele westzijde, het rieten dak en de potdekselwanden zijn vervangen door respectievelijk gemetselde muren en dakpannen. Kinderjaren Aan mijn kinderjaren thuis heb ik fijne herinneringen. Wat heb ik gespeeld in en om de boerderij! In de hooiberg, op Trien Dekker-Zwakman in 2015 Foto: Yvon Bos Eyssen de strozolder en de huiszolder, met allerlei spullen die niet meer gebruikt werden, onder andere het oude kabinet met boeken van grootvader Zwakman. Dan het erf en de omliggende weilanden: ik heb nog heel lang de bloemen, kruiden en plantjes die hier zo speciaal groeiden, terug kunnen vinden. Ik weet nog de slootjes, waarin je vanwege de harde zandbodem kon lopen en ik voel nog de natte 'krozige' rok om mijn benen! Het hooiland, waar ik - eerst samen met moeder en later alleen - een mandje brood en koffie heen bracht voor de mensen die daar werkten. In vroegere jaren, toen de boer derij nog door mijn grootvader werd beheerd, kwamen in het voorjaar de maaiers uit Drenthe. Deze mannen bleven tot in september, wanneer het hooi en het graan waren bin nengehaald. Zij woonden in de paardenstal, waar moeder - en vóór haar grootmoeder - het eten naar toe brachten omdat ze afwijkende etenspauzes hadden. Eén ding stond vast: 's avonds om 9 uur gortenpap! Die gortenpapkokerij werd ook tijdens de oorlogsjaren weer hervat toen we zelf 20

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 22