moeten worden uitgevoerd. De beschrijving van de monu mentale waarde van de boerderij luidt: Laat-18de-eeuwse stolpboerderij onder hoog opgaand rieten stolpdak, deels met pannen voet. In de zuidgevel drie schuifvensters met kleine roedenverdeling en luiken, deur met bovenlicht in de oost gevel, twee 4-ruitvensters bij opkamer en kelder. Rechts twee T-vensters en wagendeuren, rondom uitgeverfde plint, uitge breid boven het keldervenster in de oostgevel. 16 HISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH, THEMANUMMER 12, SEPTEMBER 2015 Pieter Zwakman en Neeltje Davids met hun twee zonen Jan (rechts) en Cor, hun zus Grietje (in witte jurk) en Cors vrouw Grietje Zwakman-Schoen, bij de boerderij aan Wiertdijkje 5 (aan de oostkant). Foto genomen ca. 1910. Uit de collectie van Jan Zwakman van de huidige boerderij niet meer meegemaakt, hij over leed op 13 oktober 1779. De weduwe Jannetje Marling bleef toen achter met vijf jonge kinderen. Als bouwjaar voor de boerderij wordt 1780 aangehouden. Jannetje was blijkbaar toch in staat de bouw te laten door gaan. Zij hertrouwde in 1781 met Willem den Adel, en die zal hier ongetwijfeld een energiek aandeel in hebben ge had. Maar hierover zwijgen de bronnen... De boerderij als monument De indeling van de boerderij was - volgens de hier gangbare principes - die van het vierkant voor de hooiberging, met daar omheen de stallen, bergruimte en niet te vergeten woonruimte voor het boerengezin. De boerderij is diverse keren verbouwd, als dat gewenst was vanwege verandering in bewoning en bedrijfsvoering. In 1983 verkreeg de boerderij de status van Rijksmonument. Dit betekent onder meer dat het buitenaanzicht gehand haafd moet blijven en dat eventuele veranderingen in stijl De boerderij is door Piet Mooij op schaal nagebouwd; dit model staat in het Alkmaars kaasmuseum. In de loop der eeuwen hebben al zeven generaties Zwak man de boerderij bewoond. In het kader hiernaast is deze stamreeks weergegeven. Bronnen: - Jan Zwakman. Het geslacht Zwakman. Manuscript. - E.S. de Ridder-Sevenhuysen. Genealogie van het geslacht Zwakman. 1997.

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 18