14 HISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH, THEMANUMMER 12, SEPTEMBER 2015 De boerderij van Van Wonderen aan de Karel de Grotelaan 6. Foto uit 1956. Collectie Regionaal Archief Alkmaar schijnlijk heeft het pand in de jaren 20 van de vorige eeuw zijn functie als boerderij verloren. Het pand is diverse ma len gerestaureerd, met behoud van het karakter. Karel de Grotelaan 6 Deze grote stolpboerderij met erf stamt uit de tweede helft van de 18de eeuw en ligt aan de vroegere Oostdorper doodweg. Dit pand heeft langer dan welke andere stolp in het dorpscentrum dienst gedaan als boerderij, namelijk tot 1968. De stolp heeft deels gepleisterde, deels gewitte muren en had nog houten goten op klossen, tot hij af brandde in 1970. Dat dit pand hier wordt beschreven bij de behouden stolpen, is omdat hij later herbouwd werd. Toen de laatste boer, Kees van Wonderen, in 1968 met zijn boerenbedrijf stopte, werd de boerderij verhuurd en van binnen verbouwd tot restaurant Chez Albert. Na twee jaar ontstond een felle brand, waarna alleen de gevels nog overeind stonden. Nadat de zaak weer was opgebouwd en restaurant De Stoeterij zich erin had gevestigd, ging de stolp in 1973 voor de tweede maal in vlammen op. Na de restauratie werd het pand een discotheek. In het artikel Herinneringen van Bergense boerenkinderen (pagina 32) kunt u meer over deze boerderij lezen. Kerkstraat 5 Kleine stolpboerderij uit de tweede helft van de 19de eeuw. Vanaf 1934 is hier een speelgoedwinkel in gevestigd. Molenstraat 4 Stolpboerderij uit ca. 1870. Deze middelgrote stolphoe ve onder rood pannendak is al lang geleden geheel tot woonhuis verbouwd. Van Reenenpark 8: 'tHoekje. Foto uit 1910. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Bronnen: - Frits David Zeiler. Bergen, dorp vol monumenten, Amsterdam, 1975. - Frits David Zeiler. Verdwenen stolpen. Manuscript. Ruïnelaan 11 Dit pand is gebouwd in de stijl van de Gelderse boer derij. Het zijhuis is van oudere datum. Rond 1799 wordt melding gemaakt van dit zijhuis, onder de naam Barak. Tijdens de slag bij Bergen zou het hier ondergebrachte levensmiddelenmagazijn van de Fransen door Russische soldaten zijn geplunderd, met name de drankvoorraad. Waarschijnlijk is het pand nooit in agrarisch gebruik ge weest. Wel was hier lange tijd een smederij in gevestigd Volgens de muurijzers verbouwd in 1928. Ruïnelaan 14 Stolpboerderij uit de 19de eeuw. Nadat de agrarische functie was verloren, kwam hier in 1910 de bakkerij van Groet, daarna een viswinkel van o.a. juffrouw Broertjes. Vanaf 1953 was antiquair H.A. Overbeek hier gevestigd en heette het pand 't Boerenhuys. In 2011 is het pand met oog voor de historie voor 95% in oude stijl gerestau reerd. Sint Antoniusstraat 1 Stolpboerderij uit de 19de eeuw, vanaf 1920 smederij. In 1920 verhuisde smid Nicolaas Hoebe van de Kerkstraat 1 naar deze stolp. In 1933 namen zijn zoons Niek en Hille- brand het bedrijf over. De smederij bleef hier tot 1985. Van Reenenpark 8: ct Hoekje Deze stolp met voorhuis is een historisch, gaaf bewaard monument. Hij komt al voor op de kaart van Blaeu uit 1662 en is daarmee een van de oudste stolpen van Ber gen. Toen in 1913 het Van Reenenpark werd aangelegd, verloor dit pand zijn agrarische bestemming. Oude. Boerderij je BERGEN n. H-

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 16