Het Bergermeer in kaart RU WAALEWIJN Dit jaar wordt aandacht besteed aan het feit dat het 450 jaar geleden is dat Lamoraal van Egmond en de heer van Bergen, Hendrick van Brederode, zijn overgegaan tot de droogmaking van het Egmonder- en Bergermeer. In het volgende nummer van de Bergense Kroniek wordt aandacht besteed aan de inpoldering. In dit artikel is het oog gericht op de periode vóór de inpoldering, aan de hand van kaartmateriaal uit die tijd. Als we nu vanuit Bergen over de Bergerweg in de richting van Alkmaar rijden en het landschap zien na het passeren van de rotonde bij de Nesdijk, kunnen we ons moeilijk voostellen hoe het landschap er vóór dat jaar 1565 bij heeft gelegen. Waar we nu grasland en in het voorjaar kleurige bollenvelden zien, strekte zich destijds een water- en moe rasgebied uit zover het oog reikte... Ten westen van de Bergerweg (rechts als we uit Bergen komen) zien we de Westerveersloot, die bij de Veerbrug uitmondt in de Ringsloot van de Bergermeerpolder, met daarachter de Damlanderpolder. Na de passage van de Veerbrug over de Bergerringvaart zijn we in de Bergermeer polder. Ontstaan en afwatering van het Bergermeer Het Berger- en Egmondermeer - of kortweg Bergermeer - is ontstaan uit een strandvlakte, liggend tussen de duinvoet aan de westzijde en de geestrug of strandwal aan de oost zijde. Deze geestrug heeft een variabele hoogte van onge veer 1 meter boven NAP en loopt van Alkmaar via Heiloo naar Limmen. Aan de noordzijde van die vlakte ligt ons dorp Bergen. Het hoogste punt ligt bij Duinvermaak: on geveer 3,5 meter boven NAP, aflopend naar Oostdorp tot ongeveer 0,5 meter boven NAP. De zuidgrens van de vlakte wordt gevormd door de in de vroege Middeleeuwen aan gelegde Zanddijk tussen Limmen en Bakkum. Drangwater vanuit de geestrug en uit het duin, dat via duinrellen opge vangen werd in duinvalsloten, stroomde de strandvlakte in, waardoor een plassengebied ontstond. De afwatering vond plaats aan de noordoostzijde, in de veenstroom de Rekere, die ten noorden van Petten uitmondde in de Noordzee, en daardoor onder invloed stond van de eb- en vloedbewe ging. Deze oude veenstroom is in 1460 afgedamd, waarna de afwatering vanuit het plassengebied toen - tevens ten dienste van de doorstroming van de Alkmaarse stadsgrach ten - via de Schermerboezem in oostelijke richting naar de voormalige Zuiderzee voerde. Kaart Voor zover bekend is er geen schilderstuk overgebleven dat een indruk kan geven van dit landschap van vóór 1565. Wel heeft de toenmalige landmeter Laurens Pieterszn. het gebied van de onbedijkte meren ten zuiden van de Nesdijk rond 1560 in kaart gebracht. Deze kaart is bij dit artikel af gebeeld. Hoewel de oorspronkelijke kaart werd getekend met het westen naar boven, is de afbeelding ten behoeve van de lezers, die gewend zijn dat het noorden naar boven gericht is, voor dit artikel een kwartslag gedraaid weerge geven. Bij de beschrijving hierna gaan we uit van de afbeel ding met het noorden naar boven gericht. Om beter inzicht te krijgen in de topografische situatie, zijn enkele nu nog bekende structuren vanaf de kaart van Adri- aan Anthoniszn. van de inmiddels bedijkte Bergermeerpol der (1568) geprojecteerd op de eerder genoemde kaart van Laurens Pieterszn. Dit zijn de huidige Bergerweg en Groe- neweg, weergegeven in zwarte onderbroken lijnen, en de Ringvaart, in een zwarte doorgetrokken lijn. Wegen en plassen Op de kaart is in het noorden (linksboven) Bergen gesi tueerd. We zien hier het wapen van de heer van Bergen Hendrick van Brederode. Rechts ligt Alkmaar, herkenbaar aan het wapen met de burcht, en linksonder, waar Egmond ligt, zien we het wapen van Egmond met zijn zogenaamde chevrons of kepers. Kijken we naar de wegen op de kaart, dan zien we aan de westkant (links) van onder naar boven de weg lopen vanuit Egmond-Binnen (onder), die langs de voet van het duin naar Bergen loopt. In het noorden zien we deze aansluiten op het Wiertdijkje, dat - van west naar oost - overgaat in respectievelijk de Nesdijk, het Veerdijkje en de Kogendijk. In de rechterbovenhoek van de kaart loopt de weg oostelijk langs de Rekere vanaf Koedijk via Huiswaard naar de Friese poort van Alkmaar. Vanuit Alkmaar lopen drie wegen in zuidelijke richting naar Heiloo en twee daarvan verder naar Limmen. Nabij Limmen, onderaan deze kaart, loopt dan weer een weg in westelijke richting over de zanddijk naar Egmond-Binnen, naar het punt waar we deze beschrijving begonnen. Tussen dit wegenstelsel, vanaf de Nesdijk in het noorden tot aan de verbindingsweg Limmen-Egmond in het zuiden, 6

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 8