nieuw Amsterdam ofte nue ni 5 JOHANNES MEGAPOLENSIS, PIONIER IN TWEE WERELDEN Omdat Megapolensis in Rensselaerswijck aanvankelijk geen eigen kerkgebouw had, preekte hij thuis. Hij moest er wel aan wennen dat de groepjes indianen die overdag naar de preek luisterden, 's nachts vóór zijn bed met een steen on der hun hoofd, bleven slapen. In goeden doen Na een paar jaar klaagde Megapolensis bij het classisbestuur dat de gereformeerde geloofsgenoten van Rensselaerswijk 'in treurigen toestand' verkeerden en dat het hem er slecht beviel vanwege de 'ruwheid van zeden' en omdat de land verhuizers 'tot dronkenschap zeer genegen' waren. Vanwege zijn moeizame werk onder de volgens hem 'onbeschaafde' kolonisten, alsmede vanwege de achterstallige honorering, diende Megapolensis na zes jaar met klem zijn ontslag in. Wegens gebrek aan een opvolger kon hij echter pas in 1649 uit Rensselaerswijck vertrekken. Hoewel hij, zeer ont moedigd, meteen naar Holland wilde, weerhield de Friese domineeszoon Pieter Stuyvesant, sinds 1647 gouverneur van Nieuw-Nederland, hem hiervan. Hij zorgde ervoor, dat Johannes Megapolensis in 1649 tot predikant-zendeling van Nieuw-Amsterdam met een jaartractement van maar liefst f 1200,-- werd benoemd. Hij bleef dus in Nieuw-Nederland en hoorde eindelijk tot de notabelen. Vanwege de perikelen rond Johannes' ontslag waren zijn vrouw en kinderen voortijds ontgoocheld naar Amsterdam vertrokken, maar in 1649 na zijn herbenoeming terugge keerd. Zoon Samuel bleef in Holland achter en kon, dankzij vaders thuisonderwijs, in Leiden en Utrecht theologie en medicijnen studeren. In 1664 keerde Samuel terug en werd de ondernemende pionierszoon rondreizend predikant voor geheel Nieuw-Nederland. Na zijn laatste thuisreis werd Samuel Megapolensis in Johannes' sterfjaar, 1670, predikant van de door zijn vader gebouwde kerk in Wierin- gerwaard. In de slotperiode van zijn ambtelijk bestaan bekleedde Jo hannes Megapolensis in Nieuw-Nederland een drievoudige functie: behalve predikant-zendeling van de St. Nicolaaskerk in Nieuw-Amsterdam was hij adviseur van de gouverneur. Daarnaast kreeg hij in 1649 van Stuyvesant de eervolle op dracht om, evenals in de Noord-Hollandse polder, wederom de bouw van een gereformeerde kerk te begeleiden. Dit maal ging het om de eerste kerk buiten Manhattan op 'Het Lange Eijlandt' (Long Island) in het als 'Mitwoud' gestichte plaatsje Flatbush, bij Brooklyn ('Breukelen'). Dat het Johannes steeds beter ging, blijkt uit de 'Castello kaart' van Nieuw-Amsterdam, waarop zijn in 1656 gekochte huis aan de Hudson is te vinden. De dominee woonde dicht bij de houten stadswal ('Wallstreet') in de 'Breede Straat', nu 'Broadway' geheten. Johannes ging het goed, maar de kolonie beleefde zeer ingrijpende veranderingen. Een Engelse vloot veroverde in 1664 Nieuw-Nederland en Nieuw-Amsterdam. Met het herdopen van Nieuw-Amsterdam tot 'New York' door de Engelse overwinnaars was de Nederlandse naam hier uitge wist, maar de pioniers gingen onverstoorbaar door met de opbouw van hun nieuwe land. De 'Dutch Domenie' Wie had ooit kunnen bedenken, dat Johannes Megapolensis jr. na zijn begintijd in het welvarende West-Friesland, Bergen en Schoorl van de Gouden Eeuw bijna 30 jaar als pionier zou preken en evangeliseren in de toen nog primitieve Nieuwe Wereld? Tot zijn overlijden op 14 januari 1670 leverde Jo hannes daar zijn bijdrage aan het kerkelijk leven; hij werd er ook begraven. In de Verenigde Staten spreekt men nog vol ontzag over 'The Reverend Megapolensis', de 'Dutch Dome nie' van New York, de plaats die je nu met recht een 'groot- stadt' kunt noemen. Nieuw-Amsterdam op de zuidpunt van Manhattan, in 1660. Johannes Megapolensis jr. woonde tussen de 'Breede Straat' (bovenste straat) en de Hudson. Rechts de stadswal. 'Castellokaart'; in 1916 hertekend door J.W. Adams en I.N. Phelps Stokes Bronnen - Judith Andries, Nederlanders in Amerika, HD Uitgevers, Hilversum - J.T. Bremer, Heren, boeren en knechten. Bedijking en bewoning van de Wieringerwaard, 1610-1810. Pirola, Schoorl, 1989 - J.P de Geus, Uit de historie van Koedijk en Huiswaard, Pirola, Schoorl, 1990 - Geert Mak en Russell Shorto, De vergeten geschiedenis van Hudson, Amsterdam en New York, Stichting Henry Hudson 400, Amsterdam, 2009 - H. Schoorl Bergen in de branding,.Alkmaarse Historische Reeks, 1977 - J. Slikker en C. Visser, Johannes Megapolensis jr., een Hollandse predikant in Nieuw-Nederland, Tijdschrift De Gouden Engel, nr. 21, 2009 - C. Visser en J. Drewes, Indianenverhalen in Alkmaar, Tijdschrift Oud-Alkmaar, nr. 2, 2009 - Frits David Zeiler, Hoog en Vrij. Pirola, Schoorl, 1981 - Frits David Zeiler, Kerken in de Heerlijkheid, Pirola, Schoorl, 1999

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 7