1~q 3 '/.'Ay o e (p/l met de aanleg van zijn landgoed en hield pas in 1661 zijn intocht, maar al in 1641 regelde Van Zurck hier de urgente bestuurszaken. Vanuit zijn hooggeplaatste positie verzekerde hij dominee Megapolensis, de schoolmeesters en de koster van de gereformeerde kerk (tegenwoordig Ruïnekerk) van het behoud van hun functie. Tevens liet hij zijn beambten, de schout Johannes Cornelisz. Goolen en secretaris Reyer Jansz. Schoorl, beëdigen. In de Heerlijkheid Bergen kon een nieuw tijdperk beginnen, maar voor Johannes Megapolensis zou dit tijdperk slechts één jaar duren; de moedige pionier koos voor een volkomen andere toekomst! De kerk van Koedijk, waar Johannes Megapolensis sr. predikant was. Tekening van Jacob Stellingwerf 1727, naar Andries Schoemaker. Bron: Provinciale Atlas, Haarlem Machteld (die overigens een dochter was van de tweede echtgenote van Johannes sr.) hun kinderen Hillegond, Dirck en Johannes. In 1633 begon het pastorale werk pas goed, toen Johannes jr. schoolmeester-predikant werd van de in 1610 droog gevallen polder 'Het Slick', oftewel Wieringerwaard. Zijn jaarinkomen bedroeg toen f 100,--; niet veel zoals we hierna zullen zien. Johannes jr. was hier de allereerste predikant en hoewel de kerkelijke gemeente al zestig lidmaten telde, stond er 23 jaar na de droogmaking nog steeds geen kerk. Dankzij de pioniersgeest van Megapolensis werd op het nieuwe land in 1634 een gereformeerde kerk gebouwd. In dat jaar werd hier ook zijn zoon Samuel geboren. De classis Alkmaar, waartoe de gereformeerde gemeenten Koedijk, Sint Pancras, Alkmaar, Bergen en Schoorl behoor den, had in de beide duindorpen dringend behoefte aan een predikant. Vandaar dat men in 1638 Megapolensis jr. voor die functie uitnodigde. Hij accepteerde deze en preek te tot mei 1642 afwisselend in Bergen en Schoorl. In 1644 kwam er een einde aan het kerkelijk samengaan van Bergen en Schoorl. Waar dominee Megapolensis jr. met vrouw en kinderen in Bergen woonde, is onbekend, maar gezien de familie- en collegiale band bezochten beide dominees el kaar waarschijnlijk regelmatig. Het is denkbaar dat de route liep via de Kogendijk en dat de Koedijker-of Pettemervaart (de vergraven Rekere) werd overgestoken bij de schutsluis. De Heerlijkheid verandert Omstreeks de tijd dat Megapolensis in Bergen preekte, onderging de Heerlijkheid met zijn ongeveer 500 inwoners grote veranderingen. Zo kocht Anthonis Studler van Zurck in 1641 het grondgebied van de erfgenamen van Hendrik van Brederode. De nieuwe Heer van Bergen begon in 1643 Naar de Nieuwe Wereld De gereformeerde classis Amsterdam, verantwoordelijk voor het geestelijk welzijn van de landverhuizers in Nieuw-Neder- land, vond het noodzakelijk dat er een predikant in de regio Rensselaerswijck kwam. Vandaar dat Megapolensis in 1642 werd gevraagd zijn dubbelfunctie in Bergen en Schoorl op te geven om met zijn gezin de oversteek naar Noord-Amerika te wagen. De ontginning van Noord-Amerika was nauwelijks begonnen en Johannes Megapolensis zal zich als toekomstige landver huizer ernstig hebben verdiept in de berichten over dit deel van de wereld. Te beginnen over de Engelse ontdekkings reiziger Henry Hudson die in opdracht van de Verenigde Oost-Indische Compagnie zoekend naar een noordelijke doorgangsweg naar China, met zijn zeilschip de Halve Maen aan de Amerikaanse oostkust in 1609 Manhattan ontdekte. Dit buitengewoon lange schiereiland (22 kilometer) in de rivier de Hudson, rijk aan bossen en water, bleek ideaal voor menselijke bewoning, pelsdierenjacht en verdere kolonisatie. Vanzelfsprekend was Megapolensis er ook van op de hoogte dat in dit van de indianen gekochte gebied de provincie De 15de-eeuwse kerk van Sint Pancras, waar Joh. Megapolensis jr. organist was. Ingekleurde ets van Abraham Zeeman, 1732, naar Andries Schoemaker. Bron: Provinciale Atlas, Haarlem

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 5