INHOUD Van de redactie Van de redactie Henk Jellema Johannes Megapolensis, pionier in twee werelden Ru Waalewijn Het Bergermeer in kaart Henk Jellema Meesterwerk van Pierre Gole in Alkmaar Bert van der Miesen en Ru Waalewijn De aansluiting van Bergen op het gasnet van Alkmaar 10 Jaap Schoen en Sieme Niks Bergen heeft de Tijd Haye van der Werf Bergen aan Zee revisited Yvon Bos Eyssen Interview met Betsie Vlaar Nel Jongejans Parels uit de collectie Het Sterkenhuis 100 jaar Bert Buizer en Frits David Zeiler Souvenir: Wijzer met een bladwijzer Colofon 15 20 25 29 30 32 Wisseling van de eindredactiewacht Joske Reeser heeft om gezondheidsredenen afscheid van de kroniekredactie genomen; vooral ook voor haar inzet bij het themanummer 'Een Hof voor een Heer' zal de redactie haar dankbaar blijven. Deze kroniek is dan ook geredigeerd door Winifred Hazel- hoff Roelfzema, die aangeboden heeft de eindredactie van Joske over te nemen. Hartelijk dank Joske en hartelijk welkom Winifred. Persbericht: Meubelstuk van wereldklasse, vervaardigd door een 17e eeuwse Bergense meubelmaker, belangeloos geschonken aan Alkmaars Stedelijk Museum (geschatte waarde 1% miljoen). Henk Jellema praatte ons in een vorig kroniek-artikel uitge breid bij over een Bergense jongeman die zich ontwikkelde tot favoriete meubelmaker van de Franse zonnekoning Lodewijk IVX. Uitgerekend van deze gelauwerde 'ebeniste' kreeg het Alkmaars Stedelijk Museum belangeloos een topmeubelstuk geschonken, een oogverblindend kabinet. Voorjaarskroniek Wat deze kroniek u te bieden heeft, is weer een afge wogen mix van historie en nostalgie. Wat historie betreft kunt u vernemen van een Bergense predikant wiens latere verdiensten in hedendaags New York nog met ontzag ge noemd worden, over Het Bergermeer van vóór de droog legging en van Tijd in Bergen en wat dies meer zij. Wat de nostalgie betreft kunt u uw hart ophalen aan de moeizame aansluiting van Bergen op het gasnet van Alkmaar, aan een weemoedige terugblik door een autoch toon op het leven in het na-oorlogse Bergen aan Zee, aan het beeld van een hard agrarisch bestaan in het Bergen van nog een generatie eerder, en als gebruikelijk aan een Bergens souvenir, ditmaal een boekenlegger, en tot slot aan een oproep tot gerechtvaardigde aandacht voor de tentoonstelling 'Parels van het 100-jarige Museum Het Sterkenhuis'. De redactie wenst u veel leesplezier. Vooruitblik De redactie is voornemens tegen het eind van deze zomer 2015 een themanummer het licht te doen zien. Voor de inhoud tekenen Yvon-Bos-Eijssen-Grondhout en Bert Veer. Het onderwerp betreft agrarische activiteiten rond ons dorp, natuurlijk vanuit historisch perspectief. 11

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 3