Parels uit de collectie De eeuw van Het Sterkenhuis Twee mei 1915 was voor Bergen een dag van betekenis: een historisch pand was behouden, een prachtige collectie 'oudheden' werd daar tentoongesteld. De geboortedag van Museum Het Sterkenhuis! 29 NEL JONGEJANS Geschiedenis Reeds in 1903 is bij de voltooiing van het nieuwe raadhuis in Bergen een kamer bestemd om 'oudheden en merkwaardigheden' van Bergen ten toon te stellen. Met de komst van kunstenaars, forenzen, toeristen en hotels verandert het boerendorp in die tijd razendsnel. Hoe het beeld van het oude dorpsleven te bewaren? Het antwoord komt van Marie van Reenen-Völter, de echtgenote van burgemeester Jacob van Reenen, in de vorm van de 'Oud Berger Kamer' op de zolder van het raadhuis. Tien jaar later, in 1913, wordt het oude pand uit 1655, gelegen tegenover het raadhuis, gerenoveerd door architect M.Plate. De gemeente had het aanvankelijk willen slopen, maar dit wordt voorkomen door de Bergenaar Jacob Sterken. Hij laat het pand dusdanig renoveren dat het als het ware pasklaar is om de Oud Berger Kamer te herbergen. Dit is ook de nadrukkelijke wens van Marie van Reenen. Het karakteristieke pand draagt al de naam 'Het Sterkenhuis' wanneer op 2 mei 1915 daarin het 'Het Museum van Oudheden' wordt gevestigd. Men noemt het al snel 'Het Bergens Museum' en om misverstanden te voorkomen krijgt het met de komst van (het Bergens) Museum Kranenburgh in 1993 de naam 'Gemeentemuseum Het Sterkenhuis'. Een gevarieerde collectie Door schenkingen en aankoop groeit de collectie van Museum Het Sterkenhuis. Marie van Reenen beschrijft reeds in 1903 alle verkregen objecten en vermeldt hierbij de naam van de schenker en de waarde. Na haar overlijden in 1925 stelt de gemeente in 1927 een bestuurscommissie in voor het museum, met als taak het beheer en behoud van de collectie en de expositie daarvan. Het verzamelbeleid breidt zich in de loop der jaren steeds verder uit. Naast de collectie voor de oudheidkamer en de boerenkeuken, staan objecten rond historische gebeurtenissen, topografische afbeeldingen en persoonlijke documenten en voorwerpen van bekende Bergenaren centraal. De textielverzameling ontwikkelt zich tot een opmerkelijke collectie. Opvolgende museumcommissies hebben, met steun van de Gemeente Bergen, hun taak hierin met verve vervuld, tot 2011. Daarna heeft de Stichting Kranenburgh, waarvan Museum Het Sterkenhuis nu onderdeel is, deze taak over genomen. In 'DE EEUW VAN HET STERKENHUIS. Parels uit de col lectie' laten de musea Kranenburgh en Het Sterkenhuis zien hoe dankzij de vooruitziende blik van Marie van Reenen en de grote inzet van achtereenvolgende museum-commissies de cultuurhistorie van Bergen bewaard is gebleven. Welke parels zijn er te zien? Glanzende parels in de tentoonstelling zijn de stijlkamer en boerenkeuken, beide ingericht zoals gebruikelijk was in 1915. Uit de textielcollectie worden historische topstukken getoond, klederdracht van de 17e tot 19e eeuw waaronder Damasten, Sitsen en bijzonder kralenwerk. Ook tot de verbeelding sprekende archeologische vondsten uit Bergen zijn te bewonderen: van steentijd tot en met de 18e eeuw. En ook wordt er een kleine collectie inkttekeningen van Pieter Ellen uit de periode 1700 tot 1775 getoond. Op de eerste etage van het museum is plaats gemaakt voor een potpourri van Bergens historie. We zien hoe de tafel gedekt werd in de 17e eeuw, maar ook welk serviesgoed de eerste hotels en restaurants gebruikten. Daarnaast zijn voorwerpen te bewonderen die dagelijks door de handen gingen van bekende Bergenaren: gereedschap van bekende ambachtslieden, spulletjes die kinderen gebruikten in de schoolklas van 1900 en objecten uit de Tweede Wereldoorlog. Eén vitrine toont het Wapen van Bergen, waarvan niet bekend is of graaf Floris III nu eigenlijk wel of niet de schenker was. Allemaal prachtige objecten, speciaal voor de honderdste verjaardag van Het Sterkenhuis uit het depot gehaald. Een unieke kans om in de spiegel van Bergens rijke verleden te kijken!

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 31