De Zeeweg in de 50-er jaren. Bron: Regionaal Archief Alkmaar nen 'buitenpoorters' voor een kort bezoek. Maar snel verdwenen zij weer naar de 'wereld achter de duinen'. Ondanks het geringe inwonertal was er ook 's winters nog wel het een en ander te beleven. Voor de vaste bewoners was er, voor de winter, de vereniging 'Paal 33' met o.m. klaverjasavonden. Ik herinner me ook nog het bezoek van Sinterklaas voor alle dorpskinderen in Prins Maurits. De 21e eeuw, 49 jaar later Het kantoor van de BEM (de Bouw Exploitatie Maatschap pij, waarin de familie Van Reenen de belangen had onder gebracht) is nu een woonhuis. Het strand is niet meer in handen van de BEM, maar van de gemeente en het paadje op de Parkweg is voor iedereen toegankelijk. Er zijn nu elke dag bezoekers en toeristen in het dorp, de strandten ten zijn het jaar door open en niet Bello, maar de buurtbus biedt vervoer. Nu is het dorp niet meer 's winters 'op slot' (soms wel 's zomers, als alle parkeerplaatsen bezet zijn). Dankzij internet en de Zeeweg is het dorp gedurende het gehele jaar verbonden met de 'wereld achter de duinen'. De middenstanders met hun boekje hebben plaats ge maakt voor de busjes van DHL, post NL en ah.nl. De 'gouden jaren' hebben Bergen aan Zee welvaart ge bracht maar ook het karakter van het dorp veranderd. Het licht en de lucht blijven, maar de rest is geschiedenis en nostalgie. Wij gingen - zonder zon en zee - wat drinken in een stil café. En zie, de zon is weer verschenen. Mijn vriend, hoe ook de wereld twist, ééns komt een einde aan de mist. Maar dan zij wij allang verdwenen Literatuur - Annegreet van Bergen, Gouden jaren, Atlas, 2014 - Bert Buizer, Naoorlogs Bergen aan Zee - volk aan de deur... Bergense Kroniek, april 2010 - B. de Hondt, Verstoven Duinen, juni 2006 24 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2015 Het gedicht kent een tweede couplet dat te mooi en te toepasselijk is om het niet te vermelden:

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 26