,ee. Centrum 23 BERGEN AAN ZEE REVISITED Ansicht Centrum Bergen aan Zee Bron: Regionaal Archief Alkmaar Maar je hoefde niet voor alles naar de winkel. De meeste winkeliers kwamen ook aan huis. Bij ons thuis kwamen - naast de winkeliers uit het dorp - ook nog uit Bergen de kruideniers Louter en De Wijs en Broers (de laatste op de brommer met wandelstok vanwege een onwil lig been). Daarnaast verschenen regelmatig de heer en mevrouw Ten Herkel van de wasserij op de Breelaan die rieten manden vol schone was het duin opsjouwden en de gebroeders Van den Bosch die een paar keer per win ter tientallen zakjes cokes en antraciet kwamen brengen. (Zie voor meer informatie over de middenstand in Ber gen aan Zee het artikel van Bert Buizer, 2010; red.) Het dorpsleven in de nadagen van de feodale badplaats Bergen aan Zee telde in de jaren vijftig slechts weinig vaste bewoners. Druk werd het pas als in de weekenden en de zomer de tweede huizen bewoond raakten, de toe- ristenstroom op gang kwam en het dorp - bij mooi weer - bezocht werd door dagjesmensen. Met in het voor- en najaar de bussen uit het oosten van het land vol (oudere) mensen die 'voor het eerst de zee zagen', en daarna niet zelden met natte schoenen en broekspijpen of rokzomen de thuisreis moesten aanvaarden. In die dagen had het dorpsleven nog een enigszins feodaal karakter. Het waren immers de nadagen van het dorp als particulier bezit van de familie Van Reenen. In de week voor Pasen verscheen steevast boer Veldt (pachter van de Franschman, de boerderij van de Van Reenens) met zijn twee paarden en een platte wagen in het dorp. Met hulp van de dorpsjeugd werd in het Elzen- bos en het Parnassiapark losliggend hout verzameld ten behoeve van het Paasvuur op het strand, dat door Dolf van Reenen hoogstpersoonlijk werd ontstoken. Op Paas- zondag verstopte mevrouw Van Reenen eieren naast de tennisbanen bij het Parkhuis. Deze werden dan gezocht door de kinderen van de familie en hun kennissen. Het paadje naast het Julianaduin op de Parkweg was, zowel aan de straat- als strandzijde, afgesloten met een hek. De sleutel daarvan werd door de Van Reenens slechts uitgereikt aan een beperkte groep mensen: be woners van de Parkweg, vrienden en kennissen. Begin jaren vijftig werd een kleuterschool opgericht die wisselend onderdak kreeg in Klein Marconi, het souter rain van het toen splinternieuwe hotel Nassau-Bergen of het Duinmuseum (nu NIVON) in het Parnassiapark. Kleu terjuf was 'Juffrouw Winder', de latere echtgenote van Jan Scholten. Nog steeds als ik haar door het dorp zie fietsen, verbaas ik mij over haar vitaliteit en haar immer jeugdige uiterlijk. Ze moet toch immers 15 jaar ouder zijn dan ikzelf. 's Zomers organiseerde de Commissie Zomerfeesten kinderspelen: schatgraven en fort bouwen op het strand, een gekostumeerde kinderoptocht en fietswedstrijden op moeilijk bestuurbare Raleigh-driewielers van de fiet senwinkel De Goede uit de Karel de Grotelaan. Het sei zoen werd eind augustus afgesloten met een vuurwerk op het duin naast Nassau-Bergen. Begin september werden de hekken weggehaald en werden de strandtent van Maasen en de badhuisjes af gebroken en opgeborgen in de groene schuren aan de Witteweg. Dan ging het dorp 'op slot'; werd het dorp voor maanden het domein van die weinige bewoners en een enkele tweedehuisbezitter in het weekend. Alleen bij extreem weer - uitzonderlijk mooi of juist uitzonderlijk slecht - of een bijzonder gebeurtenis - bijvoorbeeld de stranding van de Katingo (22 december 1954) - versche-

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 25