22 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2015 Het ouderlijk huis aan Parkweg 27. Foto door de auteur Folgers). Oma Passer ging toen wonen in een nieuwge bouwd flatje op de Witteweg. Dat flatje was jarenlang de ontmoetingsplaats voor de jeugd van Bergen aan Zee, mede omdat Oma Passer als een van de eersten over een televisie beschikte. - Krom - schildersbedrijf. Overigens heb ik Krom of zijn medewerkers nooit ergens in Bergen aan Zee zien schil deren. Alle winkels hadden een winkelbel. Immers, vooral 's winters waren de klanten per dag op de vingers van één hand te tellen. Pas op het geklingel van de bel kwam men 'van achteren' om de clientèle te helpen. Kwamen wij 's winters als kleine kinderen bij een van de winkels om boodschappen, dan werden steevast - nadat de boodschappentas gevuld was - door de winkelier of zijn vrouw onze jas extra dichtgesnoerd en onze wanten aangedaan. Daarna trotseerden we weer welgemoed de snijdende wind en de koude. Naast deze reguliere winkels had het dorp ook nog - in ieder geval in de zomer - twee benzinepompen. Eén bij de garage van Stroomer - hotel Prins Maurits - en één op het parkeerterrein. De laatste met een klein ovaal glazen huisje van waaruit op drukke dagen (onder meer door Adrie Hoogeboom van de Paulineweg) de kaartjes voor het parkeerterrein werden verkocht. Garage Stroo mer verkocht tevens gasflessen die 's zomers door 'ome Jackie' in een kistje achterop zijn Norton-motor werden vervoerd en ter plekke werden aangesloten. De stranding van de Katingo op 22 december 1954. Bron: Regionaal Archief Alkmaar een pension, waarvoor elk voorjaar een 'manusje-van- alles' en een aantal Friese kamermeisjes verschenen. - Van den Born - de bakker, met 's zomers ook nog een terras bezijden de winkel. De bakkerswinkel had gebo gen glazen vitrines waarin de waar was uitgestald. De bakkerij was onder in de steeg achter de garage van Stroomer, waar de geur van warm brood nog uren kon blijven hangen. - Hopman, later Meijer - melkwinkel annex lunchroom. Tot 1956 werden de melkwinkel en de melkwijk gedreven door de familie Hopman. Na het emotionele afscheid van de 'Hopmannetjes', die naar Amerika emigreerden, kwam de familie Meijer uit Delft. Door hard werken van het hele gezin en op de golf van het opkomend toerisme ontwikkelde de winkel zich tot een waar imperium, ver spreid over het hele dorp. - Stekelbos - groenteboer, die naast zijn winkel ook een wijk exploiteerde. In de winkel stond meestentijds zijn echtgenote, later geholpen door hun dochter. 'Hij' was onderweg met de wagen volgeladen met aardappelen, groenten en wat frisdrank, etc. - Houtman - kruidenier, die eveneens een eenvoudige winkel had. Ook hier stond meestentijds de vrouw des huizes dan wel een van de dochters achter de toonbank en was vader op pad naar zijn klanten, of in het magazijn. - Roos - IJssalon de Spoorklok. Wereldberoemd om de 'boerenjongens' en mede daarom geliefde tussenstop voor de uitjes per fiets, brommer of auto van menige Noord-Hollandse familie. Bovendien was de ijssalon een geliefde wachtkamer voor de wachtende passagiers van Bello. Op zomerse dagen werd in de kelder een fietsen stalling geëxploiteerd. - Postkantoor Oma Passer. Dit stond schuin tegenover Roos, op de hoek van de Kerkstraat. Na haar pensione ring kwam het postagentschap in de winkel van Folgers (Oma Passer was namelijk de moeder van mevrouw

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 24