21 Het Van der Wyckplein in de jaren vijftig. Bron: Regionaal Archief Alkmaar Natuur en structuur Wat wel veranderd is, zijn de natuur, de natuurlijke be groeiing en de structuur van het dorp. In de vroege jaren vijftig waren duinen, zand en wind alom in Bergen aan Zee aanwezig. Dat geldt nu veel minder. De verstening heeft toegeslagen. De noordzijde van de Zeeweg tussen de Paulineweg en het Van der Wyckplein was nog niet bebouwd, maar bestond uit lage duintjes. Pas in 1956 werd Eyssenstein gebouwd en de oostelijker gelegen huizen zelfs later. Ook aan de noordzijde van de Paulineweg verrezen de (premiekoop)woningen pas in het midden van de jaren vijftig. De belangrijkste ingreep in die 'ruige' natuur was echter de totstandkoming van Neptunus en de Alexan- derflat. Hadden eerder wind en zand nog vrij spel in de dorpskom, nu ontstond een windscherm, dat zorgde voor een luw gebied achter de flat tussen hotel Prins Maurits en het Vredeskerkje. De nieuwe trap tussen de Alexanderflat en bakker Van den Born werd daardoor een 'windtunnel' waar kleine kinderen boven windkracht 6 'onaangelijnd' beter geen gebruik van kunnen maken. Ook door een andere oorzaak verdween de natuurlijke begroeiing. Door de dennenscheerder, een agressief beestje dat de dennenbomen aantast, werden het Elzen- bos en het Parnassiapark van hun oorspronkelijke karak ter ontdaan. In de structuur van het dorp is in de afgelopen vijftig jaar veel veranderd. Transvaal kwam erbij, evenals het Dal van Haasbroek, de uitbreidingen rond de Witteweg en de huizen op en ten oosten van de parkeerterreinen. Des tijds was de Parkweg een doodlopende straat met aan het einde - voor het 'groene huisje van Verkade' - een minieme ruimte om de auto te keren. Deze plek werd destijds overigens ook wel gebruikt als ontmoetingsplek van een bepaalde bewoner van de Eeuwigelaan en zijn minnares. Wij keken als kleine jongens gebiologeerd toe vanuit de bosjes in het Parnassiapark! Waar nu Transvaal ligt, lag toen een steil duin. Bij sneeuw een soort Il Primo, waar de jeugd van het dorp zich ver zamelde om te sleeën. Een gladde en levensgevaarlijke afdaling die menigmaal eindigde in de hekken van het park. De toenmalige middenstand Als ergens het verschil tussen toen en nu zichtbaar is, dan is dat wel in de winkelstand. Toen, in de jaren vijftig, waren er verscheidene winkels. Al waren de openingstij den in de winter beperkt, in principe kon je er voor de dagelijkse boodschappen goed terecht. Dat is nu wel an ders. In november 2014 sloot de laatste winkel in levens middelen (de supermarkt van Herman) zijn deuren. Nu is er alleen nog het kledingwinkeltje van Fred Feijen. Destijds was er een scala aan winkels. Bovendien werd er aan huis bezorgd, waarbij gebruik werd gemaakt van het fenomeen 'boekje'. Een meestal zwart cahier waarin de wekelijkse boodschappen werden genoteerd en dat tevens diende als basis voor de maandelijkse afrekening of - in armere tijden - als opsomming van uitstaande schulden. Winkels die ik mij herinner, zijn de volgende: - Folgers - verkocht tabakswaren, snoep, dagelijkse be nodigdheden en strandartikelen (gevestigd in het pand Wilhelmina aan het einde van de Zeeweg tegenover de Alexanderflat). Buiten hingen automaten voor drop, siga retten, e.d. Maar op zaterdagavond werden deze van de muur geschroefd. Want gegeven de gereformeerde ach tergrond van de familie Folgers werd er op zondag niet verkocht. Naast de winkel exploiteerde de familie ook

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 23