Op een dakruiter Een ruiter zonder lans of sporen Siert d'oude kerk als klokketoren En spoort ons zonder sporen aan Om voor haar op de bres te staan 18 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2015 (Bron onbekend) Tien jaar later, in 1970, is dit uurwerk met de luidklok weer verwijderd om ruimte te maken voor een carillon. Het 17de-eeuwse uurwerk is, gezien de beperkte ruimte in de dakruiter, niet meer aangebracht en vervangen door elektrische uurwerken. De dakruiter heeft dus zowel aan de noord- als aan de zuidzijde een mooie an tieke wijzerplaat met vergulde wijzers, maar er is geen torenuurwerk met raderwerk en slinger aanwezig. De wijzers worden aangedreven door een kleine, computer gestuurde installatie. Wat er met het antieke en kostbare uurwerk is gebeurd, is bij de schrijvers niet bekend. Ver kocht? In 1955 werd een aanvang gemaakt met de restauratie van de Ruïnekerk. Het uurwerk - inmiddels 50 jaar oud - voldeed toen niet meer aan de hoge standaard van restauratiearchitect C.W. Rooyaards. Uit een voorstel aan de gemeenteraad van september 1960 blijkt dat Roo yaards de aanschaf van een gesmeed oud uurwerk uit 1880 (type 17de eeuw) bepleitte, waarbij dan tevens een automatische opwindinstallatie aangebracht kon worden. Met een antieke luidklok van 69 cm en het vergulden van wijzerplaten en wijzers was een extra - niet begroot - kre diet van f 4390,-- gemoeid, zo blijkt uit het voorstel. De aankoop van een degelijk, antiek uurwerk past helemaal in de visie van Rooyaards, die de restauratie met veel vakmanschap door bouwbedrijf Jan Kroon liet uitvoeren. Conserveren, reconstrueren en aanvullen in zuivere histori sche vormentaal was zijn credo bij deze restauratie. Met de dakruiter, voorzien van de antiek ogende wijzerplaat en een echt torenuurwerk, zette hij in 1960 letterlijk de kroon op de restauratie. Het andere openbare uurwerk is aanwezig in de (tweede) Petrus en Pauluskerk, gebouwd in 1923. Het is een de gelijk Duits torenuurwerk van de firma Weule boven in de noordgevel geplaatst. Dit uurwerk, bouwjaar 1923, is geleverd en geplaatst door de firma Van Bergen uit Mid- wolda. In 2003 is dit uurwerk grondig gerestaureerd door leden van de Stichting Behoud Torenuurwerken. Tot in de jaren 70 van de vorige eeuw was er nog een derde openbaar uurwerk aanwezig in Bergen: in het klooster van de zusters Ursulinen aan de Loudelsweg (pensionaat Sint Antonius) was een uurwerk met klok ge plaatst. Ook dit was een uurwerk van de firma Weule, uit 1906. Na de sloop van het gebouw is het uurwerk in de hal van het nieuwe zusterhuis aan de Nesdijk opgesteld. Nostalgie De moderne mens kent altijd en overal de 'juiste tijd'. Met onze horloges, radiografisch gestuurde klokken, tijdaanduiding op telefoon, computer en iPad, zijn we omringd door - veelal digitale - klokken. De noodzaak Aandrijfmechaniek van de wijzers van de klok in de Ruïnekerk

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 20