16 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2015 langzaam, zodat het tijdverschil tussen oost en west niet werd waargenomen. Jetlag bestond nog niet. Voordat in elk huis een wekker naast het bed stond, wa ren er - voornamelijk in grote steden - zogenaamde por ders, die de mensen tijdig wekten door op de ramen te tikken. Of er ook in Bergen porders actief waren, is niet bekend. Al eeuwen was er ook een systeem om de uren in een etmaal aan te duiden: dat gebeurde met zonnewijzers. De schaduw van de 'stift' geeft het uur aan. Zonnewij zers zijn alleen goed bruikbaar bij helder weer, als er een duidelijke schaduw geprojecteerd kan worden. Over het algemeen waren ze vooral ter decoratie en in particulier bezit. Voor het meten van een korte tijdspanne gebruikte men eventueel een zandloper. Zo was in veel kerken op de kansel een zandloper aangebracht om gemeente en dominee op de duur van de preek te attenderen. Een grote stap in de tijdmeting was de uitvinding van het slingeruurwerk door de Nederlandse wetenschapper Christiaan Huygens in 1656. deeld in 24 tijdzones van één uur, gerekend vanaf Green wich (Greenwich Mean Time, GMT). De consequentie daarvan is dat de werkelijke zonnetijd (astronomische tijd) afwijkt van de klokkentijd, tenzij men zich precies op een meridiaan over een tijdzone bevindt. Tot 1909 kende men in Nederland nog de lokale tijd, maar de standaardisering ging ook ons land en ons dorp niet voorbij: begin januari 1909 schreef de inspecteur der Posterijen en Telegrafie in een brief aan het College van Burgemeester en Wethouders dat per 1 mei 1909 de Amsterdamse tijd wettelijk zal worden ingevoerd (notu len B&W d.d. 6 januari 1909). De Amsterdamse tijd liep 20 minuten voor op de internationale tijd (GMT) en is in Nederland van 1909 tot 1940 de standaard geweest. Op 16 mei 1940 - tijdens de Duitse bezetting - werd hier de Midden-Europese tijd ingevoerd. Bergen ligt op 4 graden 43 minuten oosterlengte. En zoals de Amsterdamse tijd 20 minuten voor liep op de GMT, is het in Bergen eigenlijk 41 minuten vroeger dan de op Berlijn afgestemde klok aangeeft. Zonnewijzer aan de Jan Leyenlaan tegenover de Rekere Van zonnetijd naar tijdzones In de 19de eeuw veranderde de wereld enorm door de industrialisatie en de uitbreiding van het internationaal vervoer. Er kwamen treinen die geacht werden op tijd te rijden. De tijd moest dus exact gemeten en weergege ven kunnen worden. Men moest immers 'bij de tijd zijn' en (letterlijk) weten hoe laat het was. De wetenschap kon al langer niet leven met de 'oude' definities van de tijd en er kwamen internationale afspra ken over tijdzones. De zogenaamde nulmeridiaan (schei ding Oost-West) werd in 1884 definitief over Greenwich gelegd in plaats van over Parijs en de wereld werd inge- Bergense tijd Met de invoering van de meter in 1798 is de eigen Ber gense lengtemaat, de Bergense roede (5,33 meter), verdwenen en is de zonnetijd de enig overgebleven Ber gense grootheid. (Hoewel de klokken in Bergen natuurlijk wel de afgesproken, Midden-Europese tijd aangeven.) De exacte 'Bergense tijd' is op een zonnige dag af te lezen op de zonnewijzer die in 1980 is geplaatst aan de Jan Leyenlaan tegenover de Rekere, geschonken door de heer N.D. Haasbroek, toenmalig bewoner van De Re kere. De heer Haasbroek (1899 -1985) was lector Geode sie aan de Technische Universiteit Delft. Ooit werd de Bergense tijd ook aangegeven door een zonnewijzer aan de zuidelijke muur van de Ruïnekerk. De cijfers ontbraken en nut zal hij nooit gehad hebben, aldus J.J. Schilstra in zijn boek over de Ruïnekerk. Er is nu niets meer van te zien, maar hij moet gezeten hebben tussen de muurankers die de eerste twee cijfers van het jaartal 1595 vormen. Op een prent uit 1774 van J.P Hor- stok is de zonnewijzer duidelijk aanwezig, maar tijdens de restauratie van 1955-1960 is hij verdwenen. Slechts een vage herinnering voor wie weet waar te kijken. Veel Bergenaren zullen zich ook de zonnewijzer in de voortuin van Huize Kranenburgh herinneren. Openbare tijdaanduiding in Bergen Sinds de Franse tijd is elk gemeentebestuur verplicht te zorgen voor openbare tijdaanduiding in de gemeente. Mede daarom zijn - nog steeds - veel kerktorens met de

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 18