van Alkmaar. Bij bakker Leering in Tuindorp kon je de munten kopen. Je kreeg een muntmeter als je achter stand had met betalen van het gas. Dan kwamen er twee mannen van het gasbedrijf en werd je afgesloten. Maandelijks kwam er iemand met een linnen zakje om de meter te legen. Op de gasfabriek werden de mun ten geteld. De meter was verzegeld met een slotje. Er werd natuurlijk wel geprobeerd met andere voorwer pen de gasmeter te 'omzeilen'. In de winter werd er wel eens een schijfje ijs in de meter gedaan. Dat kwam uit door een restant water in de meter en te weinig munten. Ook met muntstukken van 21/2 cent werkte de meter. Dat gaf weer veel gedoe op de fabriek, bij het berekenen hoeveel er bijbetaald moest worden. De meet- en regeldienst moest zorgen voor een goede gasvoorziening in Noord-Holland. Wij moesten overal van die groene kasten met regulateurs controleren en onderhoud plegen. In de zomer, als er niet zo veel gas werd verbruikt, werd er groot onderhoud gedaan. Ook in ons dorp had je gasmuntmeters. Huurwoningen met een lage huurwaarde werden vaak voorzien van muntmeters. Bergen gebruikte natuurlijk gasmunten Gasman Jan van Lienen: 'Op mijn veertiende - in 1945 - ben ik begonnen te werken bij garage Het Oosten aan de Bergerweg. Daar heb ik gewerkt tot mijn achttiende. In militaire dienst deed ik onderhoud aan Sherman tanks. Sleu telen zit me in het bloed. In de jaren 50 was het niet gemakkelijk om aan werk te komen. Ik heb van alles aangepakt. Bij het Gemeenschappelijk Gasbedrijf Kop Noord-Holland vroegen ze een monteur. Ik kwam bij de meet- en regeldienst terecht. Het Gemeentelijk Gasbedrijf van Alkmaar was door overname van gasfa brieken en door levering aan steeds meer gemeenten een groot bedrijf geworden onder de naam Gemeen schappelijk Gasbedrijf Kop Noord-Holland. Ik werk nu als vrijwilliger in het Motoren Museum in Nieuwe Niedorp, geef er rondleidingen en sleutel daar aan motoren om ze weer draaiende te krijgen. Mijn verzameling gasmeters, munten, kousjes, enz. heb ik aan het museum geschonken en bevindt zich op de bovenverdieping, gewijd aan Grootmoeders Tijd. Daar is ook de verzameling oude poppen van mijn vrouw te zien.' fabriek, dat het in staat is, ons op een wijze gas te leveren, die wij zelfstandig nooit konden bereiken. Vooral den zo mers hebben wij behoefte aan gas; het is mooi dat Alkmaar dit kan leveren, waardoor de levering voor beide van nut kan zijn. De burgemeester van Alkmaar heeft zich gemeld, wel niet als badgast, maar als blijvende bewoner met één van zijn industriële bezittingen. Gedurende een lange reeks van jaren zijn wij Bergenaren met onze producten naar Alkmaar gegaan en thans komt Alkmaar met zijn gas op de Berger markt. Al de jaren, dat wij in Alkmaar kwamen, is het goed gegaan en ik geloof, dat het, nu Alkmaar hier komt, ook goed zal blijven gaan. Er is wel eenig verschil. Wij kwamen in Alkmaar op de vrije markt, terwijl Alk maar hier heeft gekregen een soort monopolie, maar voor de levering van het product was het noodig. In een reactie op de opmerking over de monopolieposi tie van Alkmaar deelt burgemeester Wendelaar mee dat hij de gemeenteraad van Bergen officieel kan meedelen dat Alkmaar van de Bergense aangeslotenen per m3 niet 5, maar 4 cent boven de Alkmaarse prijs zal heffen. Wethouder Leesberg van Alkmaar biedt met de woor den Lespetits cadeaux maintiennent l'amitié vervolgens een gaskachel aan voor het gemeentehuis. Omstreeks 11.30 uur verricht de echtgenote van burgemeester 13 DE AANSLUITING VAN BERGEN OP HET GASNET VAN ALKMAAR

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 15