12 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2015 Het gasfitterhuis aan de Loudelsweg/hoek Gasweg. Het huis bestond uit een woongedeelte voor de gasfitter, een werkplaats waar de druk geregeld werd en een showroom. De gemeente had echter bedongen dat er geen gastoestellen verkocht mochten worden. Met de komst van het aardgas werd het gasfittershuis buiten bedrijf gesteld. Foto: Ru Waalewijn de buitengemeenten tonen Ook is men bang voor verliezen. Wanneer de gasfabriek van Alkmaar verlies lijdt, zal Bergen dan moeten delen in dat verlies? En wordt de Bergense bevolking bij een verhoging van de gasprijs niet tot een belastingobject van Alkmaar ge maakt? Van Deventer, de directeur van de gasfabriek van Alk maar, die voor Alkmaar de onderhandelingen voert, spreekt van zijn kant in notities aan de Alkmaarse bur gemeester en wethouders over Bergensche heeren en de heeren van Bergen die een spook zien. Ook gebruikt hij woorden als traineeren en bedenkelijke mentaliteit van de gemeente Bergen. Van Deventer suggereert zelfs de vertrouwenskwestie te stellen en dat Bergen maar moet kiezen of deelen. Veel inwoners van Bergen zijn ongeduldig en willen graag kookgas. Graag willen zij voor het zomerseizoen van 1922 gas (zouden zij moeten overgaan op koken op elektra, dan zijn ketels en pannen met speciale bo dems vereist). Ze dringen er bij de gemeenteraad op aan de onderhandelingen te versnellen. In een brief, door tientallen Bergenaren ondertekend, stellen zij dat zij het hebben van kookgas in de gemeente ook als een onmisbare voorwaarde beschouwen die de bloei van de gemeente kan bevorderen. Bergen mag in de toekomst niet ten achter staan bij den vele seizoenplaatsen, die naast waterleiding en electriciteit reeds in het bezit van kookgas zijn gekomen. Ook dienstbodes die uit de stad komen en in Bergen werken, klagen erover dat zij nog op pe troleumstellen moeten koken. We krijgen gas! Pas op 15 december 1923 wordt na veel overleg ein delijk de overeenkomst gesloten. Bergen krijgt gas met dezelfde calorische waarde als in Alkmaar. De prijs be draagt 17 cent per m3. De Alkmaarders betalen op dat moment 12 cent per m3. Burgemeester Wendelaar van Alkmaar spreekt voorzichtig van 'een getemperde monopoliepositie'Voor waarden zijn onder andere dat het gas niet gebruikt mag worden voor verlichting, dat Alkmaar de kosten aan de wegen vergoedt en dat de werkgelegenheid die uit de aanleg voortvloeit ook ten goede komt aan arbeiders uit Bergen (tot 1 maart1924 60 cent per uur, daarna 52 cent!). Aan de Loudelsweg wordt een distri butiestation met fitterswoning en showroom gebouwd op een stukje grond, aangekocht door de gemeente Alkmaar voor ƒ7500,--. Voorlopig komt er geen gas houder. De officiële opening vindt plaats op 9 juli 1924 om 11 uur 's morgens. Onder de aanwezigen zijn onder andere burgemeester Wendelaar van Alkmaar, oud burgemeester Jacob van Reenen, die op 15 april 1923 is afgetreden en het grootste deel van de onderhande lingen heeft gevoerd, en zijn zoon, de nieuwe burge meester, mr. H.D.A. (Hendrik) van Reenen. In hun toe spraken leggen de beide burgemeesters de nadruk op nabuurschap. Burgemeester Van Reenen formuleert het in zijn toespraak als volgt: Alkmaar en Bergen verschillen van karakter. Wij zijn echter naburen en Alkmaar met zijn stedelijke bevolking beschikt over een zoodanige moderne Een vroege (Engelse) gasgeiser. In de beginperiode van het gas, halverwege de 19e eeuw, gebeurden er nog wel eens ongelukken met gastoestellen en gasverlichting. Collectie Motoren Museum. Foto Bert van der Miesen

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 14