Meesterwerk van Pierre Gole in Alkmaar Op 18 december 2014 werd tijdens een feestelijke bijeenkomst een kostbaar meubelstuk overgedragen aan het Stedelijk Museum Alkmaar. Dit tot vreugde van burgemeester Bruinooge, cultuurwethouder Van de Ven, museumdirecteur De Koekkoek en haar staf, en vele anderen in de regio. Het betreft een zogenaamd kunstkabinet, dat inmiddels in de Gouden Eeuw-zaal voor museumbezoekers te bezichtigen is. Als Bergenaren mogen we hier trots op zijn. De maker is namelijk afkomstig uit Bergen. HENK JELLEMA Het kabinet van Pierre Gole in de Gouden Eeuw-zaal van het Stedelijk Museum Alkmaar. Foto: Stedelijk Museum Alkmaar In de Gouden Eeuw-zaal staat het kabinet, een magistraal werkstuk uit de Franse Barok, prominent opgesteld. Deze aanwinst van het Stedelijk Museum Alkmaar is ontegenzeggelijk het mooiste kabinet in Nederlands bezit; het is van hoge artistieke kwaliteit en verkeert in uitstekende conditie. De uitbundige bloem-en- bladversieringen van het ebbenhouten meubelstuk bestaan uit virtuoos inlegwerk (marqueterie) van exotische (fruit)houtsoorten, tin en messing. Dit 'Alkmaarse' exemplaar (taxatiewaarde 250.000) daterend uit ongeveer 1680, is een zogenaamd kunstkabinet, met laden voor het opbergen van tekeningen. Thuisgekomen De genereuze schenkers van dit kostbare kunstkabinet willen onbekend blijven; ze verdienen blijvende hulde. Zij verwierven het kunstwerk, afkomstig uit Engels bezit, in 2013 op een veiling bij Christie's in Londen, maar vonden het niet in hun collectie passen. Ze kozen ervoor om het aan het Alkmaarse museum te schenken. Bij de keuze voor Alkmaar kan hebben meegespeeld dat de maker van dit meubelstuk in het naburige Bergen is geboren en opgegroeid, waardoor het kunstwerk symbolisch is 'thuisgekomen'. Parijse Bergenaar Eerder - in november 2013 - publiceerde de Bergense Kroniek een artikel over de maker van dit kabinet, Pierre Gole. Of Pieter Cornelisz. Goolen, zoals de omstreeks 1620 in Bergen geboren kunstenaar eigenlijk heette. In het artikel staat te lezen dat deze meubelmaker Bergen als jongeman in 1643 verliet om zich in Parijs te specialiseren. Pieter Goolen werd meester-meubelmaker en verfranste zijn naam tot 'Pierre Gole'. In zijn Parijse ambachtsatelier maakte hij kabinetten als dit, evenals talrijke andere kostbare meubelen. Eenmaal aan het vorstelijk hof geïntroduceerd, werd hij kort daarna door koning Lodewijk XIV tot hofleverancier benoemd. Pieter Cornelisz. heeft zijn kleine, Noord-Hollandse geboorteplaats helaas niet meer teruggezien; hij overleed in het verre Parijs op 27 november 1684. Zijn tafels en kabinetten zijn over vele musea verspreid; in Nederland bezit het Rijksmuseum twee kabinetten van hem. Tot ieders tevredenheid bevindt zich nu ook een van Gole's pronkstukken in het Stedelijk Museum in Alkmaar. Informatie: Stedelijk Museum Alkmaar, Canadaplein 1 tel.072-5489789, www.stedelijkmuseumalkmaar.nl. 9

Bergense kroniek | 2015 | | pagina 11