INHOUD Van de redactie Van de redactie 1 Ru Waalewijn De Vinkenkrocht Het jagen op vinken en andere zangvogels op vinkenbanen 2 Hendrik Battjes Een jonkvrouw van Bergen in Nieuwkoop 6 Ru Waalewijn Duitse officieren gevlucht Ontsnapping uit het interneringskamp in 1915 11 Hubert van Onna Grote Geus Hendrick van Brederode, heer van Bergen 12 Bert Buizer en Frits David Zeiler Souvenir: Bergen aan Zee 25 jaar 19 Mieke Botman, Bernard Nuyens en Theo Veer Het onderwijs in Bergen van 1814 tot 1914 20 Eldert Groenewoud De Berger Luchtvaart Club 27 Trees Bruinsma In gesprek met Nicoline van Rhijn 28 Nel Jongejans en Frits David Zeiler Museumschatten Het museumarchief: een verborgen schat in Het Sterkenhuis 31 Colofon 32 Voordat we ons richten op het voor u liggende najaarsnummer, werpen we nog kort een blik op onze vorige uitgave: het themanummer 'Een Hof voor een Heer', dat medio juni aan de huidige Heer van Bergen, Hugo van Reenen, in de Zwarte Schuur feestelijk is uitgereikt. Niet elk onderwerp uit Bergens verleden leent zich voor een zo uitgebreide behandeling als dat van 'Het Hof'. De redactie hoopt dat deze bijzondere uitgave ertoe zal bijdragen dat u weer wat meer te weten bent gekomen over ons unieke Bergense landgoed, waarvan de contouren nog zo duidelijk zichtbaar in het landschap rond Bergen zijn. De ene keer staat de Bergense Kroniek meer in het teken van nostalgie en zijn veel artikelen aan recente Bergense geschiedenis gewijd, de andere keer reiken (vaak externe) auteurs onderwerpen aan die aan de vroegere gechiedenis van ons dorp raken, zoals in de kroniekaflevering die nu voor u ligt. Zonder de overige rubrieken en artikelen te kort te doen, mogen wat deze aflevering van deze kroniek betreft, de volgende artikelen even apart genoemd worden: over een jonkvrouw van Bergen in Nieuwkoop uit een middeleeuwse periode, over een Heer van Bergen ten tijde van de opstand tegen Spanje in de zestiende eeuw: Hendrick van Brederode, de 'Groote Geus', over het onderwijs in Bergen in de eervorige eeuw, een artikel waarmee overigens een serie over dit onderwerp voorlopig wordt afgesloten (tot 1914), over 'De Vinkenkrocht' en wat dies meer zij: vogels vangen op vinkenbanen in vroeger tijden. Samen met de vaste rubrieken Interview, Souvenir, Museum-schatten houden we dan twee anecdotische verhalen over die handelen over vluchtende Duitse krijgsgevangen officieren in WO-I en over de Berger Luchtvaart Club die na WO-II een korte maar hevige bloei beleefde. De redactie wenst u veel leesplezier 1

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 3