Een verborgen schat in Het Sterkenhuis Het museumarchief Zoals men weet is Bergens Museum één van de vele geesteskinderen van Marie van Reenen-Völter. Zij heeft het museum vanaf de oprichting in 1903 verzorgd en gekoesterd, eerst op de zolder van het (toen nieuwe) raadhuis, daarna vanaf 1915 in het gerenoveerde Sterkenhuis. Na haar overlijden in 1925 werd het beheer in handen gelegd van een officiële mu seumcommissie, waarvan de leden werden benoemd door de gemeen teraad. Die museumcommissie legde daarover ieder jaar verantwoording af in de vorm van een jaarverslag. Het is een lange reeks geworden, die zich laat lezen als een boeiende museumkroniek. Ook de notulen van de vergaderingen, of het logboek dat Mary Taets van Amerongen-van Reenen tijdens de Tweede Wereld oorlog bijhield, zijn bijzonder infor matief. Maar er is méér. De bezoe- kersregisters bijvoorbeeld, waaruit 'Mevrouw van Reenen' ontvangt een schenking van 'mr. Hitchcock'. Bergen, 10 mei 2010. Foto F.D. Zeiler. blijkt dat het initiatief tot inrichting van een regionaal-historisch mu seum belangstellenden van heinde en verre trok, onder wie de directeur van het Rijksmuseum en twee onderwijzers vrouwen uit IJsland. En niet te vergeten: de perfect bijge houden registraties van aankopen en schenkingen. Daaruit hebben we het gegeven kunnen opdiepen, dat de in Egmond wonende schilder George Hitchcock een aantal voorwer pen aan het museum heeft geschonken - waarschijnlijk mede omdat hij Marie persoonlijk goed kende. Een paar jaar geleden hebben we bij een opening die schenking nog eens nagespeeld. Harry de Raad kwam op als de besnorde 'American artist', terwijl Valti Wiebenga-van Reenen in de huid van haar overgrootmoeder kroop. Welk museum is in staat op een dergelijke wijze zijn eigen geschiedenis in beeld te brengen? Bert Veer, destijds lid van de museumcommissie, heeft het oud-archief van het museum in 1980 geïnventariseerd. Op grond daarvan hebben beide auteurs over de museumhis torie kunnen publiceren, en beiden hebben het gevoel dat er nog heel wat meer verteld zou kunnen worden. Over de herkomst van een groot aantal andere museumstukken, over de thema-tentoonstellingen die sinds 1974 zijn gehouden, over de conciërges, de fameuze Spruit of zijn opvolger Van 't Sant, die beiden naast het museum woonden in het huisje dat nu al jaren door Nico Ris in stand wordt gehou den, in een rijtje woningen, dat samen met de museumtuin één van de meest gefotografeerde plekjes van Bergen vormt. Ook sommige commissieleden zouden aan de hand van hun activiteiten weer eens over het voetlicht kunnen worden gebracht, zoals Rein Valkhoff of Kees Pascha. Kortom, het wordt tijd dat deze verborgen museumschat aan de wereld wordt getoond. Die kans is er binnenkort. De museum commissie is immers drie jaar geleden opgeheven omdat de beheersactiviteit is overgedragen aan Museum Kranen- burgh. Als gemeentelijk advies- en beheersorgaan viel de commissie onder het openbaar bestuur en de daarvoor geldende wetten. De Archiefwet 1995 schrijft voor, dat ook de papieren nalatenschap van zo'n 'aangehangen' orgaan moet worden overgebracht naar een openbare archiefbe waarplaats. Nu ook het bestand van de laatste decennia is geordend en beschreven, kan deze overbrenging onder verantwoordelijkheid van de directie van Kranenburgh daadwerkelijkworden gerealiseerd. In het Regionaal Archief te Alkmaar kan men dus eerdaags vrijuit putten uit deze bijzondere bron voor de Bergense cultuurgeschiedenis. De genoemde publicaties zijn: - F.D. Zeiler, Het Sterkenhuis in Bergen. De geschiedenis van een tachtig jaar jong museum. Tijdschrift Holland 16 (1984), pp. 43-55 - P. Jongejans, S. Steenis-Blokker en M. Bus, Alleen wat Bergsch is wordt hier verzameld - 100 jaar geschiedenis van Gemeentemuseum Het Sterkenhuis. Bergen 2003 31 NEL JONGEJANS FRITS DAVID ZEILER

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 33