De Berger Luchtvaart Club (B.L.C.) Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart) kregen we ab- of c-brevetten, afhankelijk van de tijdsduur van de vlucht. Dit werd zeer consciëntieus bijgehouden. Toen de zuivelfabriek verkocht werd, kre gen we de beschikking over een lokaal van de Van Reenenschool aan het Spaanse Pad. Een aanvraag voor subsidie in de vorm van gratis gebruik van het schoollokaal werd door het gemeentebestuur afgewezen. Dit kostte ons iedere maand de opbrengst van de contributie van vijf leden. KLM-gezagvoerder en bekend Bergenaar A. van Ulsen werd beschermheer. Op een donateursavond heeft hij een lezing gegeven die erg aansloeg. Ook heeft hij het bestuur met een paar hardwerkende leden uitgenodigd voor een lesvlucht met de toen nieuwe Convair 240. We organiseerden ook tentoonstellingen. Op de hoek van de Breelaan en de Jan Oldenburglaan waar nu de groentezaak van Wokke is, hadden we een grote etalage ingericht. We deden mee met de Koninginnedag-optocht van 31 augustus 1948 en hadden daarvoor een prehistorisch-lijkend vliegtuig gebouwd. Na 1950 verhuisden bestuursleden en daarmee liep ook de animo terug. Met stille trom is de B.L.C. toen uit Bergen vertrokken. In de zomer van 1945 nodigden Chris Ivangh en Jan Frederiks enkele jongens uit met het doel een luchtvaartclub op te richten. De voornaamste bezigheid zou zijn het bouwen van modelzweefvliegtui gen om daarmee vervolgens te vliegen. Het lukte en de B.L.C. ging van start. Chris Ivangh was in militaire dienst en zag daarom af van het voorzitterschap. Zodoende werd het bestuur gevormd door Jan Frederiks, Gerard Krijgsman en de schrijver van dit artikel. Al gauw kwamen de eerste leden. Het aantal varieerde tussen de 15 en 20. Een zolder van de zuivelfabriek 'Wilhelmina' werd beschikbaar gesteld als club- en bouwlokaal. Vriendinnen werden donateur en borduurden mouwemblemen voor op onze jacks. Iedere zaterdagmiddag werd er gewerkt en al spoedig 'vlogen' de eerste zwevers. Bij geschikt weer deden we dat vanaf een hoog duin, oostelijk van BIO-vakantieoord. Toen dat niet meer mocht, verhuisden we naar Wimmenum waar ook een geschikt duin was. Regionaal en nationaal werden er wedstrijden gehouden. Haar lem was per fiets bereikbaar, voor Hilversum kregen we vervoer per auto van enige ouders... Van de KNVvL (Koninklijke ELDERT GROENEWOUD Groepsfoto B.L.C. met o.a.: 1: Arnold van der Goot (Alkmaar), 2: Nico Kuiper, 3: Henny Miltenburg, 4: Eldert Groenewoud, 5: Gerard Krijgsman, 6: Jan Frederiks. Foto's collectie auteur

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 29