Cornells Bakker (1802). We lezen in de notulen van het gemeentebestuur: 'Het departementale schoolbestuur van Texel heeft Cornells Bakker voor 1 jaar benoemd op de school op 't Wout i.v.m. zijn armoede.' Ook deze onder wijzer was weer snel vertrokken. We lezen hierover in de raadsnotulen het volgende: 'Op advies van schoolopziener Clarisse wordt de schoolmeester Bakker op 't Woud ontslag aangezegd. Hij moet binnen 14 dagen zijn vertrokken.' In 1803 stond in de notulen van de gemeenteraad van 8 de cember 1818 over P. Jongkind: 'In aanmerkinge genomen het slechte gedrag van de Onderwijzer der Jeugd P. Jong kind: hij moet tegen morgen woensdag des avonds ten 6 ure op het gemeentehuis verschijnen.' Hij kreeg vervolgens een reprimande die door hem is aangenomen. In 1858 overleed de 50-jarige onderwijzer Cornelis Kalff. Meester Quant volgde hem in 1859 op voor f 350,- per jaar. Hij was toen 23 jaar. De school had 36 leerlingen, 50 leer lingen in 1861 en 44 in 1866. Het onderwijs was, evenals op de hoofdschool, kosteloos. Meester Quant verzocht met de regelmaat van de klok verhoging van zijn jaarwedde. In 1864 vroeg hij reparaties aan het schoolgebouw te verrichten. Er kwamen dat jaar ook klachten binnen over Quant. Hij zou zich niet houden aan de schooluren en hij zou de school niet schoonhouden. We lezen in Verscholen in het groen. Bergen in de 19e eeuw 1798 - 1906 van Frits David Zeiler over het noodlottige einde van het onderwijs op 't Woud: 'In 1865 brandde het schooltje tot de grond toe af. Een huis op 't Woud diende daarna als noodschool. De brand deed stemmen doen opgaan om het schooltje te sluiten. Maar de ouders van de schoolgaande kin deren protesteerden. Na een inspectie door de schoolopziener werd de kans op voortzetting van het onderwijs op 't Woud wel erg klein. Hij schreef in zijn rapport: 'dat de hulpschool voor de dienst ongeschikt is, dat de ontbrekende hulpmiddelen [moeten] worden aangeschaft, en de onderwijzer tot zijn pligt dient gehouden te worden, daar hij niet geregeld de schooluren schijnt in acht te nemen, de kinderen op losse bladen doet schrijven en de school gebruikt tot bergplaats van goederen die daarin niet behooren'.' Meester Quant bleef de gewenste vergoeding vragen voor verbrande leermiddelen en dit deed hij niet al te tactisch zodat de gemeenteraad het vertrouwen in hem verloor. Ondanks protesten van bewoners en Gedeputeerde Staten werd door de beide gemeentebesturen besloten de school per 1 november 1867 te sluiten. De staat van de schoolgebouwen In 1828 vinden we Bestek en conditiën wegens het doen van eenige Reparatie en Vernieuwingen aan het Schoolgebouw op 't Wout onder Bergen. 'Eenige' is hier een rekbaar begrip. Dak- en gevelpartijen moesten nagenoeg volledig vernieuwd worden, veelal met gebruik van de oude materialen; zo 24 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2014 Openbare Lagere school ca. 1890/1900, met rechtsboven meester Francken. Collectie museum Het Sterkenhuis

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 26