Souven ir Bergen aan Zee bestaat 25 jaar: natuurlijk, een fietsvlaggetje! In de zeilsport en bij de zeemacht worden de driehoekige vlag getjes aaneengeknoopt tot vaak vele meters lange pavoiseerlij- nen. Deze worden tot op de dag van vandaag volgens een strak protocol gevoerd. Wie zou denken dat de fietsvlaggetjes een stille dood zijn gestorven, vergist zich. Ze worden nog steeds op wens geleverd, maar naast het gebruik voor de fiets - waar ze nu ook op een zwiepende staak die voor herkenbaarheid in het verkeer moet zorgen, zijn bevestigd - worden ze ook ingezet ten behoeve van wat event dressingheet: bij evenementen en andere (feestelijke) gelegenheden. Dat, vooral na de jaren '60, het karakter van de vlaggetjes verschoof van een toeristisch souvenir in de richting van pure reclameobjecten, is dan ook wel begrijpelijk. Het hier afgebeelde vlaggetje, afkomstig van de verzameling van Gerard Meijer uit Bergen aan Zee, werd geproduceerd voor de viering van het 25-jarig jubileum van Bergen aan Zee op 25, 26 en 27 juni 1931, dus ook ter gelegenheid van een feestelijke gebeurtenis. Het sleetse vlaggetje - het is zeker 83 jaar geleden dat het 'Dagelijks Bestuur van het Comité voor de Viering van het 25-jarig Jubileum van Bergen aan Zee' de opdracht voor r Qfmjggm productie verstrekte - heeft een lichtblauwe ondergrond en in een hemelsblauwe baan scheren, wit uitgespaard, twee gestileerde meeuwen. De bovenste van deze meeuwen vertoont een grotere gelijkenis met een echte meeuw dan de onderste dat doet. Meeu wen, ongeacht de soort, zijn echte kust- en zeevogels, dus in die zin passen ze uitstekend bij Bergen aan Zee. Jammer genoeg is de vrijheid die deze gestileerde vogels symboliseren vanaf WO-II politiek beladen geraakt. Het vlaggetje toont het gemeentewa pen in rood met de zes merletten en rechts onder is, eveneens in de rode steunkleur, het jaartal van de stichting van Bergen aan Zee (1906) en het jaartal van het 25-jarige jubileum (1931) aangebracht. De naam van de jubilerende badplaats, 'Bergen aan Zee', is eveneens in wit uitgespaard, evenals de moeilijk lees bare letters RR of BB, die mogelijk de naam van de ontwerper onthullen. Het zilveren jubileum van de zorgvuldig ontworpen en im mer groeiende badplaats kende tal van activiteiten, zoals een kunsttentoonstelling in Russenduin, de onthulling van een door architect Majella Cijfers ontworpen en in Beiers graniet uitgevoerde monumentale lantaarn op het 'Stationsplein', een ballonwedstrijd, een goochelvoorstelling en een concours d' élégance. Alle deelnemers aan dit concours, ruim 200 auto mobielen met nu exotisch klinkende merknamen zoals Aubern, Horch en Hispano Suiza, werden stuk voor stuk aangehouden door de heer Haasbroek, boekhouder van de Bouw Exploitatie Maatschappij. Aansluitend kregen de deelnemers een exemplaar van het vlaggetje uitgereikt door de heren Vonk, Macdonald en Barnaart. Na de rit door de erepoort volgde de jurering van de deelnemers aan dit concours d'élégance. Naast de ruim twee honderd vlaggende automobielen zullen de vlaggetjes aan de fietsen zijn aangebonden, maar hoeveel dat er daadwerkelijk geweest zullen zijn, blijft een raadsel. Van alle vlaggetjes die tijdens dit zilveren jubileum van de bad plaats zijn uitgereikt, zijn er nog enkele over: zorgvuldig gekoes terde souvenirs! 19 Met het populair worden van de fiets als vervoermiddel kwamen ook fietsvlaggetjes in zwang. Het in de handel meest gangbare katoenen driehoekige vlaggetje mat ongeveer 15-20 cm (hoog) bij ongeveer 30 cm (lang), liep uit in een scherpe punt en was meestal eenzijdig bedrukt. Met een in de zoom ingenaaid touwtje - met aan de ene zijde een lusje en aan de andere zijde een vrij uiteinde - werd het bevestigd tussen het stuur en de voorvork. Vooral vanaf de jaren '30 nam het gebruik ervan toe en voor iedere vereniging of voor ieder evenement werden de driehoekige vlaggetjes, soms massaal geproduceerd. De vaak zorgvuldig ontworpen vlaggetjes wer den ingezet ter promotie, bij een herdenking of als teken van verzet, zoals in de beginjaren van de Tweede "Wereldoorlog, toen de nationale driekleur als fietsvlaggetje heel populair was. BERT BUIZER EN FRITS DAVID ZEILER Foto-impressie concours d' élégance

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 21