- Antwerpsch Chronykje 18 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2014 Willem van Oranje in 1580. Portret van Adriaen Thomasz. Key, Rijksmuseum door het sluiten van de poorten gevangen. - 25 september Antwerpen: den Schouteth tegens Jan de Gillon, Guillon, silversmit. Den 25 Septembris Saterdachs, heeft de Marcgrave op de Mert levendich doen verbranden eenen silversmit, synde eenen beeltstormer, ende hadde eerst open helpen smyten Sint Joriskercke, hy hadde oock Capteyn voor der geweest opde Meere, desen bleeff ende stierff in syn valsche opinie, anders soude hy gehangen hebben.' - 13 november. Bij Dirck Maertensz te Hage wordt het hart uit de borst gerukt en hij wordt vervolgens onthoofd en gevie rendeeld. Afkomstig van Schagen, doch in Alkmaar woonach tig, was hij een van de leiders van de beeldenstorm te Alkmaar. Tot slot Over de rol van Hendrick van Brederode in de strijd tegen de Spaanse overheersers wordt verschillend geoordeeld. Geroemd wordt hij als aanvoerder van de opstandelingen in de Nederlan den; bekritiseerd om zijn -wat genoemd wordt- onwettige op treden, zijn drinkgelagen en het feit dat zijn gewapende verzet tegen de regering geen resultaat heeft. Tijdens zijn korte leven speelt Hendrick een belangrijke rol bij de aanzet tot de stichting van de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën: Holland, Zeeland, Utrecht, Gelre, Overijssel, Fries land en Groningen. Vanaf het begin van de religieuze strubbe lingen stelt hij voor godsdienstvrijheid te zijn. Hij neemt direct afstand van het dominante, starre Spaanse ge zag. Als initiatiefnemer en organisator van het Eedverbond der Edelen, werft hij troepen te Antwerpen en probeert hij -tever geefs- Utrecht en Amsterdam voor de vrijheidsstrijd te winnen. De andere Groten, leiders van de opstand, Van Egmond en Van Horne spelen een dubieuze rol. Lamoraal van Egmond kiest de kant van de regering. Van Horne trekt zich terug op zijn kasteel te Weert. Ondanks hun pro-Spaanse houding worden Van Eg- mond en Van Horne tijdens een bezoek aan het hof in Brussel gevangen genomen en veroordeeld. 18 juni 1568: Koning Filips II oordat de leengoede ren van Van Brederode, hoge, middele en lage heerlijkheden, ambachten, ambachtsgevolgen, visserijen, waranden, tienden, landerijen, huizen en inkomsten worden ingelijfd bij de konink lijke domeinen en de registratie daarvan binnen zes weken na afkondiging in Den Haag moet geschieden onder beheer van Maximiliaan, graaf van Bossu, stadhouder en kapitein-generaal bij de provisie van Holland en West-Friesland.' 'Overal waar deze lenen zijn gelegen, moet, na voorafgaand klokgelui op de vier hoeken en kruisstraten van stad of dorp door de plaatselijke officier, onder bedreiging van strafvervol ging bij verzuim, eenieder die een leen van Brederode houdt, zich melden voor registratie.' Willem van Oranje wacht af hoe de opstand gaat verlopen, maar demonstreert voortdurend zijn trouw aan het moordzuch tige Spaanse gezag. Uiteindelijk vlucht hij naar zijn thuisland Nassau. Pas in 1573 verandert hij van religie, van Rooms naar Protestants. Tegenwoordig wordt Willem van Oranje, Willem van Nassau, Willem de Zwijger, als vader des vaderlands be wierookt. Zijn opportunisme en aarzeling om de kant van de opstandelingen te kiezen, wordt verzwegen. Ere wie ere toekomt. Niet het driemanschap Oranje-Egmond- Horne, maar Hendrick van Brederode, Grote Geus, heer van Bergen, geeft in de jaren 1566 en 1567 leiding aan de gewapende opstand tegen de Spaanse onderdrukkers. Van Brederode mag daarom beschouwd worden als één van de grondleggers van de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën, zoals die van 1588 tot 1795 heeft bestaan. Correcties: Berend Zanting en Christian De Winter Bronnen - PJ. Blok, Geschiedenis van hetNederlandsche volk, Deel 1, A.W. Sijthoff, Leiden 1923 (derde, herziene druk) - Jan H. Verhoog, Onvoltooide Roem, de eerste negen Heeren van Brederode, Bergen, uitgeverij De Coogh 1997 - J. le Francq van Berkhey, Natuurlyke historie van Holland, Amsterdam 1769 - De Heren en Vrouwen van Bergen, Themanummer 9, Bergense Kroniek, september 2010 - H. Schoorl, De bedijking van de Bergermeer, Alkmaars Jaarboekje 1970 - A.M. van der Woude, Het Noorderkwartier, 1983 - W.A. Fasel, Kroniek van Alkmaar 550-1600, Alkmaar 2012 - Pieter Christiaenszoon Bor, Den oorspronck, begin ende aenvanck der Nederlandtscher oorlogen. Geduyrende de regeringe vande Hertoginne van Parma, de Hertoge van Alba ende eensdeels vanden groot Com mandeur, Govert Basson, Leiden 1617 - members.home.nl/m.tettero/Tetterode/Leiden - Jan Wagenaar, Vaderlandsche Historie, 1752 - H. Schoorl, Bergen in de Branding; de heerlijkheid Bergen als bezit van de graven van Holstein-Schaumberg 1568 -1641, in: Alkmaar in veelvoud, Zutphen 1977 - A. van Hulzen, De Grote Geus en het falend Driemanschap, Hilversum, 1995 - PC. Hooft, Nederlandse Historiën, hertaald door F. van Gestel, E. Grootes en J. de Jongste, Amsterdam, 2007 - I. Hendrick graaf van Brederode, mede-grondlegger der Nederlandsche vrijheid, verdedigd door M.C. van Hall, Johannes Müller, Amsterdam 1844 II. Antwoord aan mr. M.C. van Hall, over a. Hendrick, Graaf van Brederode; b. Uitgave van Brieven; c. Historische Kritiek, door G. Groen van Prinsterer, Leiden, Luchtmans 1844 - H. Schoorl, 't Oge: het waddeneiland Callensoog onder het bewind van de heren Van Brederode en hun erfgenamen, ca. 1250-1614, 1979

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 20