Overlijden van Hendrick van Brederode 17 GROTE GEUS HENDRICK VAN BREDERODE, HEER VAN BERGEN vogels vliegen weg, als u geen maatregelen neemt', schrijft de graaf van Megen aan Margaretha. Deze graaf van Megen landt op 3 mei 1567 met zijn leger in Schellinkhout, vanwaar hij een achtervolging op de troepen van Hendrick van Brederode inzet, die door hem in Amsterdam waren afgedankt. Deze soldaten - ruim 2400 man, voornamelijk Walen - hadden korte tijd voor Hoorn gelegen, waar zij een poging deden om buskruit en enige schepen te krijgen. Toen dit uiteindelijk was gelukt, bleek dat de graaf van Megen de haven had afgesloten. Daarop besloot men naar Medemblik te trekken. Het merendeel der achtervolgden vluchtte over zee naar Embden (Emden) in Noord Duitsland, dichtbij Groningen, de belangrijkste wijkplaats voor geuzen en bannelingen. Op 22 augustus 1567 neemt Fernando Alvarez de Toledo, hertog van Alba (Alva), het gezag in de opstandige Nederlanden over van Margaretha van Parma. Met een leger van 10.000 man zal hij met ijzeren vuist regeren. Alva richt een speciale recht bank op om de ketters te vonnissen: De Raad van Beroerten in de volksmond de Bloedraad. Willem van Oranje stuurt Alva een vriendelijke welkomstbrief. In de Nederlanden worden circa 1070 mensen door de Raad van Beroerten ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Ruim 11.000 mensen worden verbannen. In januari 1568 tekenen Hendrick van Brederode, Diederic Sonoy (Snoey; 1529-1597) en zeven andere edelen 'het Compromis': een afspraak om samen de Spanjaarden te bestrijden. Op 15 februari 1568 overlijdt Hendrick van Brederode -volledig onverwacht- in ballingschap op kasteel Horneburg van Jobst (Joost) von Schauenburg (Schaumburg), in de buurt van Gemen, waar hij wordt begraven. Jobst is de oom van zijn vrouw Ama- lia. De verhouding tussen Willem van Oranje en Hendrick van Brederode is door Willems hypocriete houding sterk verslech terd. Hendrick, kinderloos, schrapt Van Oranje uit zijn testa ment vanwege diens dubieuze opstelling en gebrek aan steun bij de opstand. In zijn nieuwe testament, dat 's middags om drie uur op de dag van zijn heengaan door notaris Ulenbroch wordt opgenomen, wordt zijn weduwe Amalia het vruchtgebruik van een aantal lenen gegeven, inclusief de Heerlijkheid Bergen. Zij houdt de titel Vrouwe van Brederode, Bergen ende 't Oge. Zij hertrouwt met Frederik III van de Palts (1515 - 1576), bijge naamd 'de Vrome', initiator van de Heidelbergse Cathechismus. Amalia krijgt dan de titels 'Palsgravinne ende Churfürstinne'. Fernando Alvarez de Toledo, Hertog van Alba (Alva). Kopie naar Willem Key, Rijksmuseum De Heerlijkheden Bergen en Callantsoog in het noorderkwar tier van Holland worden nagelaten aan de naar Hendrick ver noemde peetzoon Heinrich, graaf van Holstein-Schauenburg, Pinnenberg en Sterneburg, vrijheer van Gemen. Zijn vader Jobst behartigt de belangen van zijn zoon. Nadat Jobst in 1581 is overleden wordt Heinrich in 1588 als heer van Bergen ingehul digd. Heinrich, op 21 februari 1566 geboren, trouwt in 1592 met Mechteld van Limburg-Stirum en overlijdt op 15 oktober 1597, 31 jaar oud. Zijn zoon Jobst, geboren in 1593, volgt hem op en zijn moeder treedt op als zijn voogd. Na de dood van Hendrick van Brederode en de arrestatie van zijn oudste zoon Filips Wil lem van Nassau op 14 februari 1568, neemt Willem van Oranje meer en meer de leiding van het gewapend verzet op zich. - 19 mei 1568. Jarich van Tjepma, rentmeester der Vroonlanden, wordt beëdigd als ontvanger der verbeurd verklaarde goede ren van ketters in het Noorderkwartier, maar de goederen van de gevluchte heer Van Brederode blijven onder de rentmeester van Kennemerland en West-Friesland. - 4 juni. Lamoraal, graaf van Egmond, en Philips, graaf van Hoorne, zijn door Raad van Beroerten (de Bloedraad) ter dood veroordeeld en de volgende dag op Pinksteravond met het zwaard geëxecuteerd, eerst de graaf van Egmond en daarna de graaf van Hoorne (KvA). Het schavot was met zwart laken overtrokken. Egmond stierf op zijn verzoek als eerste; hij wilde het levenloze lichaam van Horne, die hij naar Brussel had gehaald, niet zien. Hun moord was een vergelding voor de Slag bij Heiligerlee in mei 1568. Daarbij viel een huurleger, dat Willem van Oranje voor eigen rekening op de been had gebracht, de Nederlanden binnen. - 23 juli. In Alkmaar wordt Dr. Cornelis Verheyden wegens ket terij onthoofd. Hij was een vriend van Dr. Pieter van Foreest, voor wie hij 3 uur voor zijn terechtstelling een carmen schreef. - 31augustus. Een groot aantal gevluchte personen te Alkmaar wordt door de hertog van Alva ingedaagd: Ondermeer Pieter Cornelisz alias Grote Philip, Mr. Arnout Rozenberg, drost van Vianen, Willem Mostert, Adriaen Doedesz, Mr. Nanning van Foreest, Dirk en Jan van Foreest, Mr. Willem Franse med. dr., Wilhelm von Trier, Johan de Boer, Mr. Gysbert Cornelisz Schil der, Willem Lambrecht Boekhandelaer, Simon van Schoorl, schrijfmeester der stad Haarlem, Dirk Maertensz van Schagen. En van Schoorl en Kamp, Adriaen Cornelisz alias Roodhooft, Ridder Thomasz, Johan Huik, Adriaen Jacobsz en Frederick Bartholomeusz, zijnde ene Jan van Campen en nog iemand Hendrick van Brederode, Potloodte kening van Jacques Le Boucq (1520 1573), Biblioteque Nationale, Atrecht

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 19