Duitse officieren gevlucht Ontsnapping uit het interneringskamp in 1915 Het kan niemand zijn ontgaan dat op allerlei manieren aandacht wordt besteed aan het begin van de Eerste Wereldoorlog, nu 100 jaar geleden. Ook ons Bergens Museum doet dat met de zomertentoonstelling 'De Groote Oorlog en het kleine dorp'. Ook in de Bergense Kroniek wordt met onderstaand artikel aandacht gegeven aan deze ingrijpende gebeurtenis. Als gevolg van deze oorlog had ons kleine dorp zelfs twee interneringsdepots, die uitvoe rig staan beschreven in de Bergense Kroniek, 6e jrg. nr. 1 van mei 1999. 'Duitsche officieren gevlucht', dit is de kop van een artikel uit de Eerste Wereldoorlog in de 'Alkmaarsche Courant' van 7 december 1915. Melding werd er van gemaakt dat de kapitein en een officier van de Duitse onderzeeër UC8 ontbraken op het avondappèl in het interneringskamp Bergen aan de Breelaan, en dat alles in het werk werd gesteld om hen weer in handen te krijgen. Op 14 december berichtte bovengenoemde krant dat beide voort vluchtige Duitse officieren, Schmidt en Müller, in een pension aan de Spaansche Kade te Rotterdam rond middernacht van hun bed zijn gelicht en terug naar Bergen zijn gebracht. De ontvluchting geschiedde onder de volgende omstandighe den: officieren konden het interneringskamp voor een uur, een halve of hele dag op erewoord verlaten. Zo gingen vijf officie ren 's middags aan de wandel en kwamen tegen zessen weer netjes terug. Zij vroegen kort daarna opnieuw verlof, doch één bleef achter. In zijn plaats ging Müller mee, gebruik makend van de schemering, zonder dat hij zijn erewoord had gegeven. Kapitein Schmidt - die eerder reeds uit een Deens interne ringskamp wist te vluchten - maakte gebruik van een geplande elektriciteitsstoring om met een van tevoren aangeschafte ge schikte schaar een gat in de prikkeldraadomheining te knippen, om vervolgens in het donker te verdwijnen. Ook blijkt dat met medewerking van buiten het kamp, de militairen over burger kleding konden beschikken om verder te vluchten.Uit andere berichten blijkt dat Müller een luitenant-vlieger was, die op Schiermonnikoog gevangen was genomen, doch dit terzijde. Eerder meldde op 4 november een krantenkop vanuit Londen met vette letters: 'Duitsche duikboot gevangen'. Het blijkt dat één van de nieuwste Duitse opperduikboten, die 14 dagen daarvoor te Stettin van stapel was gelopen, voor de kust van Terschelling binnen de Nederlandse territoriale wateren was vastgelopen. Na assistentie van de Terschellingse reddingboot is de duikboot daarna door de Nederlandse marine in beslag genomen. Terschelling was toen een Noord-Hollands eiland. Waarom de Duitse bemanning in Bergen terecht is gekomen, is te lezen in het krantenbericht van 3 december 1915. Het blijkt dat de UC8 die nacht in Alkmaar werd verwacht, alwaar deze in het Afgesneden Kanaalvak, met medewerking van enkele Duitse bemanningsleden, gedemonteerd zou worden. Aan een oude kanonneerboot de Geep' was de bewaking opgedragen, terwijl een groot botenhuis was gebouwd om de demontage werkzaamheden aan de ogen van ramptoeristen te onttrekken. Dat in die dagen het erewoord uiterst serieus werd genomen, blijkt uit een situatie elders. Het ging hier om twee Duitse officieren die hun erewoord gegeven hadden, maar toch naar Duitsland waren gevlucht. Na overleg tussen de Nederlandse minister en zijn Duitse collega werden de twee netjes naar hun interneringsdepöt in Nederland terug gezonden. In januari 1919 bevonden zich in het depot Bergen nog zeven Duitse geïnterneerden, die in Alkmaar belast waren met het onderhoud van twee in beslaggenomen Duitse oorlogsschepen. De tweede duikboot was in 1917 in Domburg in beslagge nomen. 11 RU WAALEWIJN De UC8 aan de ketting in het Afgesneden Kanaalvlak te Alkmaar. Foto: Regionaal Archief Alkmaar Bronnen Digitaal krantenarchief Alkmaarsche- en Helderse Courant, Regionaal Archief Alkmaar

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 13