Dus voldoende voor Goede om er een tijdlang van te kun nen leven. Het is een aardige geste van graaf Willem III dat hij het verlies van haar Nieuwkoopse leengoed goedmaakt door haar een soort wezenpensioen toe te kennen. Dat past trouwens wel in zijn gulle levensstijl: na zijn aantreden orga niseert hij een hoghe, costelicke festiviteit voor tien graven, honderd ridders/legeraanvoerders en duizend ridders. Of hij Goede's moeder Jutte ook van zijn vrijgevigheid heeft laten profiteren door haar een weduwenpensioen te geven is niet bekend; wél had zij een woning in Bergen van hem in leen. Misschien was graaf Willem ook wel gecharmeerd van de jonge Goede, want als zij in 1327 door hem wordt uitgehu welijkt aan Floris van Haemstede mag zij alle bezittingen houden die zij van de Persijn-kant na haar moeders dood zal erven en geeft hij haar bovendien een jaargeld van 100 pond cadeau. In tabel 2 worden onder meer vijf hoeven uit het voormalige bezit van Jan van Bergen in Nieuwkoop genoemd. Daarvan is de locatie helaas niet te achterhalen, al is in een oorkonde van 1316 wel sprake van een bepaald goed dat Jan van Ber gen in Nieuwcoop en over de Mije van de graaf in leen hield; kennelijk zijn dat die vijf hoeven. De omschrijving 'over de Meije' brengt ons echter niet veel verder, want vanuit Den Haag gezien ligt heel Nieuwkoop 'over de Meije'. De familie Van Bergen heeft in Nieuwkoop behalve dit leen goed ook 'vrij eigen' bezit gehad. Dat blijkt uit het verslag van een enquête die in 1369 in Rijnland wordt gehouden als de grafelijke baljuw Willem van Naaldwijk van corruptie wordt verdacht. Bij die gelegenheid noemen vier Nieuw- koopse getuigen de naam Vrouwe van Marxem. Aangezien Goedes tweede man van Marxem heet kan daarmee niemand anders zijn bedoeld dan zij. In al deze vier getuigenissen gaat het om geld dat de getuigen aan de baljuw hadden be taald van den goeden ghelde van der vr(o)uwen van Mar- xem. Wat er precies aan de hand was is niet duidelijk, maar daar gaat het ook niet om. Het punt is dat de familie Van Bergen daar ook ander bezit heeft gehad dan leengoed en dat in 1353 blijkbaar niet alles is verkocht. Goede heeft lang geleefd, ze is overleden na 1377. Van het ooit zo invloedrijke geslacht Van Haarlem resteert dan al niets meer dan de schrijn met archiefstukken in de Haagse Hofkapel, waarin de hele familie op die manier bij wijze van spreken is bijgezet. Daarnaast leeft hun naam anno 2014 alleen nog voort in de benaming van het familiekasteel Oud Haarlem, dat al meer dan zes en een halve eeuw geleden is verwoest. En er is al helemaal niets meer dat nog herinnert aan de Persijns. Maar beide families hebben in de archieven juist voldoende sporen nagelaten om ons nog enigszins een beeld te kunnen vormen van het leven van Jan van Bergen, Jutte Persijn en hun dochter jonkvrouw Goede, met haar wezenpensioen uit Nieuwkoops korentienden. Een geannoteerde versie van dit artikel is verkrijgbaar bij de redactie van de Bergense Kroniek: redactie@hvb-nh.nl 10 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2014 Geraadpleegde literatuur - Nationaal Archief 3.01.01-1434, grafelijke rekeningen [zie ook bij Hamaker]. - Hendrik Battjes, 1e 'De waterstaatkundige ontwikkeling van Nieuwkoop aan de hand van kaarten', in: Nieuwkoop Beelden en fragmenten, Nieuwkoop 1982 [ontginningen]; 2e 'De enquête van 1369 en de oorkonde van 1396', deel I en II, in: Rondom Nieuwecoop 2004.3 en 2004.4 [van Merxem in Nieuwkoop]; 3e Daar bisschop Gwijde leyt', deel I van de serie 'Uit Nieuwkoops korentiende', in: Rondom Nieuwecoop 2005.2 [Gwijde]; 4e 'Joncfrouwe van Berghen', deel II van dezelfde serie, in Rondom Nieuwecoop 2005.3 [bezit Van Bergen in Nieuwkoop]; 5e 'Veensoufflé, de ruimtelijke ontwikkeling van Nieuwkoop tot de 14e eeuw', in:Tien eeuwen Nieuwkoop, Nieuwkoop 2005a [ontginningen]. - L.P.C. van den Bergh, Oorkondenboek van Holland en Zeeland, Amsterdam 's Gravenhage 1866 [oorkonde 1279]. - D.E.H. de Boer en E.H.P. Gordfunke, Graven van Holland, Zutphen 1997 [gegevens betr. graven]. - E.H.P Gordfunke, Macht en aanzien, Kennemer adel in de volle Middeleeuwen [1050-1350], Zutphen 2013, [geslachten Persijn en Van Haarlem] - J. Craandijk, 1e 'Het geslacht Persijn van Waterland', in: Bijdragen voor vaderlandsche geschiedenis en oudheidkunde, Den Haag 1900 [geslacht Persijn]; 2e 'Proeve eener geschiedenis van het geslacht Van Haarlem', idem, 1900 [geslacht van Haarlem]. 3e 'Naschrift', idem 1902. - H.G. Hamaker, 1e De rekeningen der grafelijkheid van Holland onder hetHenegouwsche huis, eerste deel, Utrecht 1875 [Nieuwkoop in rekeningen 1316/1317 en 1334]; 2e Idem tweede deel, Utrecht 1876 [Nieuwkoop in rekening 1343/1344]. - J.C. Kort, 1e Het archief van de heren van Haarlem, in het NA, den Haag 1976 (oorkonden en genealogie Van Haarlem); 2e Ons Voorgeslacht 1989 (oorkonden Van Haarlem en Van Bergen). - H. van der Linden, De Cope, Bijdrage tot de rechtsgeschiedenis van de openlegging der Hollands-Utrechtse laagvlakte, Alphen aan den Rijn 1955 [gang van zaken ontginningen algemeen resp. in Nieuwkoop]. - Ger van der Most, 'Het afghestorven adelick geslacht van die van Van der Meije', in: Tien eeuwen Nieuwkoop, Nieuwkoop 2005 (fam. Van der Meije). - S. Muller Fzn, A.C. Bouwman e.a., Oorkondenboek van het Sticht van Utrecht, deel 1, Utrecht 1920 (oorkonde 1119). - W. Prevenier en J.G. Smit, Bronnen voor de geschiedenis der dagvaarten van de Staten en steden van Holland voor 1544, deel I, 's Gravenhage 1987 (oorkondes 1351 en 1354).

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 12