uiteindelijk tot nabij de oude dorpskom uitbreiden. Door een tramverbinding met Alkmaar zou Bergen na 1905 uitgroeien tot een forensendorp. Nadat ten noorden van de Eeuwigelaan een trambaan naar de pas gestichte badplaats Bergen aan Zee was aangelegd (1909), werden in 1912 door het burgemeestersechtpaar Jacob en Marie van Reenen-Volter de eerste stappen gezet om een deel van hun bosbezit, waaronder de vier perken van Het Hof benoorden de Eeuwigelaan, tot bouwgrond te verkavelen. In 1930 werd met succes actie gevoerd tegen de voortgaande bebouwing van het bos. De twee voormalige wildbanen ten westen van de Sparrenlaan (met uitzondering van een reeds be bouwd gedeelte tussen de Eeuwigelaan en de trambaan) werden samen met het Westerbos door de gemeente Bergen aangekocht en vervolgens tot natuurreservaat bestempeld. Eind 1992 is het Bergerbos aan de Provincie in erfpacht overgedragen. De resten van het noordelijk deel van Het Hof worden nu door het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland beheerd. Kort na de Tweede Wereldoorlog zag het ernaar uit dat ook de voormalige plantage van Het Hof rond het Huis door eigenaar Jacob van Reenen aan villabouw zou worden opgeofferd. Zo ver is het niet gekomen: de erven Van Reenen verkochten het goed deels ongeschonden terrein in 1952 aan de gemeente. Deze deed 10 jaar later het Huis over aan de Volkshogeschool Bergen; de grond werd in erfpacht uitgegeven. Tot slot Zo ziet de geschiedenis van van ons 'Oude Hof' er dus uit. In oktober 1643 maakte de nieuwe Heer van Bergen, jonkheer Anthonis 'Studler' van Zurck een begin met de aanplant van een monumentale buitenplaats in het Noordhollandse Bergen: 'Het Hof', als voorbeeld van Hollands-classicistische tuinkunst. En hoewel de structuur van 'Het Hof' voor een groot deel bewaard is gebleven, zijn slechts weinigen op de hoogte van het historisch belang of zelfs maar van het bestaan van 'Het Hof' in de heerlijkheid Bergen. 'Het (Oude) Hof' in Bergen is dan ook één van de weinige Nederlandse classicistische tuinen, waarvan de oorspronkelijke structuur voor een belangrijk deel bewaard is gebleven. 7 EEN HOF VOOR EEN HEER ■■.Tarjtfjg Het Hof met bijgebouwen zoals oorspronkelijk ontworpen. Tekening Anco Wigboldus, 1967. Fotocollectie gemeente Bergen. Deze beknopte inleiding is ontleend aan de publicaties over Het Hof van Sjoerd- jan Schaper. Voor bronnen wordt naar deze publicaties verwezen, die zijn te raadplegen in de bibliotheek van hees Regionaal Archief Alkmaar. Het betreft: 1 Het Hof in Bergen: een classicistische tuin en zijn bouwheer. Doctoraalscriptie VU Amsterdam, 1995. 2 Het Hof in Bergen in: Tuinkunst - Nederlands jaarboek voor de geschiedenis van tuin- en landschapsarchitectuur. Dl. 1, 1995.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 9