u -jn Analyse Bij vergelijking van de plattegrond van Het Hof op de kaart van Johannes Dou met een topografische kaart van rond de laatste eeuwwisseling, vallen drie verschillen op. Het is merkwaardig dat de Kerkelaan als noordelijke dwars- as van Het Hof, die tot voor ca. 100 jaar in oostelijke richting uitzicht gaf op de Ruïnekerk, op de kaart van Dou juist ten noorden van de kerk schijnt uit te zien. Op de kaart van Dou is de latere Eeuwigelaan (Westdorper Doodweg) in het midden geknikt, terwijl de weg in werkelijk heid over ruim anderhalve kilometer kaarsrecht is. De verhouding tussen de breedte en de lengte van de tuin op zo wel de kaart van Dou als op de topografische kaart is 2 5, zodat het niet aannemelijk is dat de aanleg in later tijd ooit is gewij zigd. De vertekeningen kunnen evenmin aan het onvermogen van de cartograaf worden geweten, want Dou was een vermaard vakman die zijn kaarten met toepassing van driehoeksmeting vervaardigde. Maar door op beide genoemde kaarten de af standen te bepalen van de hoeken van de tuin tot enkele vaste punten in het landschap, kon de oorzaak van de vertekeningen worden vastgesteld. Het blijkt dat, ongetwijfeld op verzoek van opdrachtgever Van Zurck, de ingetekende afmetingen op de plattegrond van Het Hof zijn VERGROOT ten opzichte van zijn omgeving. De positie van de zicht-as op de Ruïnekerk wijst op het belang van de proporties van de plattegrond van Het Hof. Met de 'verschuiving' van de Kerkelaan werd de nauwkeurigheid van 5 EEN HOF VOOR EEN HEER 4»— 'Grote Plattegrond' van de tuinaanleg van Het Hof. Kaartencollectie Provinciale Atlas, Noord-Hollands Archief Haarlem. Op de kaart van Dou sluit de noordwesthoek van de tuin aan op het pad langs de duinvoet, het verlengde van de zogeheten Zuidlaan. Hoewel het beloop van de Zuidlaan nooit is gewij zigd, blijkt deze noordwesthoek zo'n 350 jaar later 70 meter zuidelijker te liggen.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 7