dienen altijd een wit schort en afhankelijk van de komaf van de visite, kreeg zij de opdracht om wel of geen zilveren dienblad te gebruiken. Toen de deuren openstonden, en op het moment dat 'Anna' de jachtschotels op de zilveren schalen naar binnen bracht, keek zij haar ogen uit: zoveel gasten aan een rijk gedekte tafel in de prachtig versierde eetzaal. De zusjes sliepen in de bedstee boven in Anna's slaapkamer waar ook een mooie lampetkan en een schaal klaarstonden om zich in te wassen. 's Morgens vroeg maakte de huisknecht de kachels aan met een bij elkaar gebonden takkenbos en hout blokken; die werden geleverd door Siem Akerboom. In de grote hal van Het Hof stond een ovale kachel, links daarvan was de huiskamer voor het personeel met uitzicht op de gracht. In de grote keuken hingen enorme koperen pannen waar hele stukken wild in gebraden werden. Eén van de kinderen van boer Kaay bracht elke avond vier liter volle melk naar de keuken; de volgende ochtend schepte Reiny dan de room van de melk. Alle werkmensen kwamen elke dag koffie drinken in de huiskamer van het personeel en kregen van Reiny die verse room in hun koffie. Vaak bleef er van de vier liter nog genoeg over voor de liefhebber; er werd in ieder geval nooit minder besteld. In de wintertijd, wanneer er voldoende-dik ijs lag op de Hof vijver, kwamen de kinderen uit het dorp er schaatsen. Vaak deelde de 'freule' dan appels uit. Toen Adolf van Reenen was teruggekeerd uit Indië, werd er voor de Bergenaren een schaats- feest georganiseerd; de Hofvijver bij de brug was versierd en verlicht. Adolf schaatste ooit met de vader van Sjoukje Dijkstra op de Hofvijver; deze arts was een goede kennis van hem. Ook was Adolf bestuurslid van de ijsclub aan de Kerkedijk, die was opgericht in 1933. Er bestaat een foto waarop Louise van Reenen samen te zien is met de Duitse kokkin Gisela. Volgens Annie werd die er later van verdacht een spion voor Duitsland te zijn geweest. In elk geval trok zij er elke dag op uit richting de Voert en maakte foto's, mogelijk van het pas aangelegde vliegveld. Toen de oor log uitbrak, bleek zij te zijn vertrokken. Rond die tijd trouwde één van de tweeling van een broer van Louise op Het Hof. 'Anna' poetste al het zilver voor de trou werij. Maar in de loop van de oorlog werd alles schaarser, dus ook op Het Hof. Als er geschut te horen was, werd er geschuild in de hal; 'freule' Louise zette dan het deksel van de koperen doofpot op haar hoofd! Aan de achterkant van Het Hof, langs de Sluislaan, hadden de Duitsers barakken gebouwd; daar oefenden soms de soldaten. Na het commando 'pinckelen', draaiden alle militairen zich naar de Hofvijver om zo ver mogelijk te plassen. Bij zo'n gelegen heid had de 'freule' uit het raam gekeken en ontsteld om 'Anna' geroepen; de 'freule' droeg haar op om dat gespuis onmiddellijk weg te jagen; maar dat kon zij natuurlijk niet. 39 EEN HOF VOOR EEN HEER Simon Akerboom Louise van Reenen met de Duitse kokkin Gisela Triroskorn

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 41