een keertje en met Marie gaat het ook wel, (dat is het meisje van Loe). Ze kan geloof ik aan Loe te horen wel niet zoo lekker koken als die vorige, die had zoo lekker gekookt, trouwens Loe heeft ook gezegd dat zij er nog geen een heeft gehad die zoo bakken kon als Reiny. Dus je krijgt toch ook nog pluimpjes van Loe". Annie Schotten-Krul Annie Krul kwam als 20-jarig meisje naar Bergen en woonde in 1929/1930 op Het Hof. Op een foto schrijft zij daar is mijn kamer'; zij was juffrouw van de linnenkamer. In 1930 trouwde zij met Siem Schotten. Haar dochter Elly Smit-Schotten weet nog dat zij als vierjarige paars-blauwe bloempjes plukte in de voortuin van Het Hof. 'Tante Loe' zei dan tegen haar dat zij 'peerse' bloemen had geplukt; dat vond zij wel gek. Annie van Dijk-Klinger Annie Klinger was een boerendochter uit Andijk. Zij was 22 jaar oud toen zij, via Reiny Krul, die al als keukenmeisje op Het Hof werkte, hoorde dat er daar een dienstmeisje werd gezocht. Het was 1940 en Nederland was net gecapituleerd. Zij kwam in betrekking bij 'freule' Louise van Reenen, toen 80 jaar oud. 'Freule' Louise was een grote, aardige, ongetrouw de vrouw met een wat grof uiterlijk. Haar bijnaam was 'Loe'; eigenlijk was zij geen freule zoals haar moeder, maar zij liet zich wel zo noemen. Aan tafel werd Frans gesproken en de freule sprak Annie aan met 'Anna', want dat klonk deftiger. Aan Het Hof woonde en werkte heel wat personeel: Een dienstmeisje, in dit geval 'Anna/Annie'; zij dekte de tafel en deed de bediening, zij liep de kachels na en poetste het zilver werk. Een kokkin: de Duitse Gisela Triroskorn. Een keuken meisje: Reiny Krul, eerst 'hulp', maar toen de Duitse kokkin in 1939 wegging, bereidde zij het eten en verzorgde de inmaak van groente en fruit. Een huisknecht: hij poetste de schoenen, sleep de messen, verzorgde de kachels, maakte verder schoon. Een tuinman: Piet Ivangh verzorgde de druivenkas en de moestuin met alle groente, waaronder asperges en de groenten voor de inmaak. Een juffrouw van de linnenkamer: Annie Krul. De naaister kwam als dat nodig was en Annie Kaay, de dochter van boer Kaay maakte of herstelde ook wel eens iets. Reiny en Anna werden 'de hofdames' genoemd. Wanneer zij naar het dorp liepen, droegen zij altijd een corsage, van bijvoor beeld Lelietjes van Dalen, uit de tuin. Rond de Kersttijd was het een grote drukte op Het Hof. Er kwamen dan wel 24 familieleden voor het diner. 'Anna' poetste daarvoor al het zilverwerk en de kandelaars. In de eetzaal, waar veel antiek stond, en waar de schilderijen van de voorouders hingen, dekte zij de feesttafel met de kristallen glazen en het zilverwerk. Willy, het 9 jaar jongere zusje van Annie, heeft er rond de Kersttijd een aantal malen mogen logeren. Het Kerstdiner maakte veel indruk op haar. Haar zuster Annie droeg tijdens het 38 HISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH, THEMANUMMER 11, JUNI 2014 Reiny Krul Annie Klinger, links, met Reiny Krul op de muur rond Het Hof.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 40