INHOUD Van de redactie Van de redactie 1 Natasja Nachbar m.m.v. Bert Buizer Het Hof te Bergen 15 Sjoerd Schaper, Rein van der Sluijs en Bert Veer Inleiding 2 Frits David Zeiler De huizen van Het Hof 24 Peter van den Berg Anthony Studler van Zurck, Yvon Bos Eyssen zijn milieu en zijn ambities 8 Wonen en werken op Het Hof 37 Wie van ons Bergenaren kent niet de Sparrenlaan? Die prachtige wandelweg door het bos vanaf de Eeuwigelaan naar Duin- vermaak, die ook bij zovele niet-Bergenaren bekend is. Geen wonder: de Sparrenlaan voert door een stuk natuur waarmee Bergen zijn naam als heerlijkheid steeds opnieuw waarmaakt, ook al heeft dat nu een andere betekenis. Maar hoeveel van al die wandelaars zullen weten dat deze Sparrenlaan maar een stukje is van een groots aangelegde 'plantagie met buitenhuis', die andere lusthoven naar de kroon moest steken? Natuurlijk weet iedereen die wat vaker in onze gemeente ver toeft of er al wat langer woont, dat er een 'Oude Hof' is: een statige witgepleisterde behuizing een stukje buiten het centrum, omgeven door eeuwenoude bomen, en niet te vergeten: de gemetselde brug met ijzeren toegangshek, die eveneens eeuwen oud is en bovendien een geliefde locatie voor het maken van trouwfoto's. En dat het tot onderkomen heeft gediend voor Heren en Vrouwen van Bergen, zoals die toentertijd vanuit 'het Huijs te Bergen' het gezag over de Bergenaren uitoefenden. Maar in de loop der eeuwen is er aan behuizing en 'plantagie' veel veranderd, waardoor van de oorspronkelijke opzet niet zoveel meer is terug te vinden. Natuurlijk is er al heel wat geschreven over het complex van Het Hof. En dank zij voort gaand historisch onderzoek komt er steeds meer informatie beschikbaar over dit bijzondere landgoed. Al met al voldoende reden om nu met een veelomvattende publicatie te komen over deze buitenplaats, dat wil zeggen over zowel het buitenhuis als over de aangelegde 'plantagie'. De geschiedenis daarvan begint al in 1643, nadat Studler van Zurck in 1641 de heerlijkheid Bergen heeft aangekocht. Met zijn heerlijkheid heeft hij grootse plannen, waaronder de aanleg van een buitenplaats. Een overgeleverde tekening uit 1652 geeft van die gedachte grootsheid een goed beeld, maar maakt tegelijker tijd pijnlijk duidelijk hoe weinig van dit oorspronkelijk plan werd gerealiseerd. Op de bekende kaart van de heerlijkheid Ber gen, gemaakt in opdracht van Studler van Zurck en door Blaeu uitgegeven in 1662, staat de aanleg van de 'plantagie' prominent afgebeeld. Met de realisering van dit themanummer is een lang-gekoesterde wens van de Kroniekredactie in vervulling gegaan. Het bevat veelomvattende informatie over het gehele complex van huis en tuin, beginnend met de aanleg tot en met het gebruik en beheer van vandaag. De redactie is verheugd dat bekwame en enthou siaste auteurs hieraan hun medewerking hebben gegeven zodat hierover een historische publicatie kan worden uitgegeven, die in onze reeks themanummers een vooraanstaande plaats zal in nemen, de naam van onze vereniging waardig. Het verhaal begint met een Inleiding op basis van de doctoraal scriptie van onze plaatsgenoot Sjoerdjan Schaper over de aanleg van het gehele complex. Dan geeft Peter van den Berg ons een uitgebreid overzicht van leven, omstandigheden en ambities van de bouwheer Anthony Studler van Zurck en zijn waarschijnlijke relatie met Descartes en met Huygens (ook bouwheer en secretaris van Maurits en vooral van Frederik Hendrik). Vervolgens doet Natasja Nachbar, werkzaam bij de huidige be heerder van het landgoed, het PWN, verslag van de geschiedenis van en het gevoerde beheer over de plantage; zij wordt hierin bijgestaan door Bert Buizer. Dreigende teloorgang van het boscomplex door gepleegde ingrepen en foutief beheer maken daar ook deel van uit. Ook laat zij zien hoe de fameuze Sparren laan (nagenoeg) in ere is hersteld en verloren-gegane waterlopen weer functioneren als in vroeger tijden. Frits David Zeiler geeft een uitgebreide beschrijving van de behuizing van Het Hof met latere verbouwingen. Ook de om liggende en latere gebouwen als de boerderij bij Het Hof en de Zwarte Schuur komen daarbij aan bod. Ter verlevendiging van de teksten heeft Yvon Bos Eyssen interviews afgenomen bij de laatste bewoners van het complex van Het Hof. Daarmee krijgt de lezer een kijkje in het leven van 'freule' Van Reenen, die met haar broers en zusters destijds Het Hof bewoonden. Ook andere vroegere bewoners, zoals de boerenfamilies Kaay en De Graaf, komen aan bod. Uit dit alles blijkt hoe bijzonder dit complex van Het Hof in ons dorp is en vooral welke bijzondere taak op de schouders van ons allen rust om dit cultuurmonument zoveel mogelijk in de oude staat terug te brengen en te houden. De redactie dankt allen die aan dit bijzondere themanummer hebben bijgedragen: het Regionaal Archief Alkmaar, maar vooral de auteurs. De redactie spreekt de hoop uit dat deze uitgave 'Een Hof voor een Heer' er toe mag bijdragen dat dit bijzondere Bergense cul tuurgoed zodanige zorg en aandacht krijgt dat het tot in lengte van jaren bewaard kan blijven. De redactie wenst u veel leesplezier.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 3