en de poort naar de Muziektuin, waar tot in de jaren 1960 de muziektent voor de openluchtconcerten van Bergens Harmo nie had gestaan. In 2004 werd ook de algehele structuur van Het Hof als cultuurmonument beschermd: het lanenpatroon, de wallen en het Rondeel, de Kattebergen en de vijvers. Tege lijkertijd werden ook de natuurwaarden veiliggesteld door het gehele bosgebied een officiële 'Natura 2000'-status te geven, een internationale norm voor bescherming van waardevolle natuurgebieden. Het Bergerbos was inmiddels in beheer ge geven bij het PWN, het provinciaal waterleidingbedrijf dat al sinds meer dan een halve eeuw het duingebied van de voorma lige Heerlijkheid bestierde. Ook het instituut Volkshogeschool onderging een verandering. Het idealisme werd stap voor stap ingeruild voor een veel za kelijker, en dus ook commerciëler benadering. De ambities van de VHS Bergen, en zijn voortzetting onder de internationale naam 'Blooming', kwamen in conflict met de beschermings doeleinden. Een plan om het afgebroken rechter bouwhuis te herbouwen, maar dan als dubbelganger van het 19de-eeuwse pand, werd afgeblazen. Ook een drastische verbouwing van het hoofdgebouw, waarbij veel van de 17de-eeuwse elementen van het inwendige zouden moeten verdwijnen, ging van tafel. De recent (2013-2014) uitgevoerde restauratie is dus voorna melijk conserverend van aard geworden. Probleem blijft wel het vinden van een passende nieuwe bestemming, aangezien commerciële activiteiten als horeca binnen de grenzen van de wettelijke bescherming als natuur- en cultuurmonument niet zijn toegestaan. Het toenemend gebruik van de beide andere gebouwen door derden conflicteert eveneens. De Kijklaan wordt sinds jaar en dag als parkeerplaats gebruikt, wat velen een doorn in het oog is, en geen recht doet aan het visueel ge not dat bouwheer Studler van Zurck voor ogen heeft gestaan. De gemeenteraad van Bergen heeft in 2007 een restauratie plan voor het gehele gebied vastgesteld. Dit was het resultaat van een langdurige voorbereiding door een team van burger deskundigen, en het voorzag - net als voor het huis - in een conserverend restaureren. Zowel natuur- als cultuurwaarden zouden daarbij worden gerespecteerd. Helaas is halverwege de uitvoering van het plan een bureaucratische stagnatie opge treden, die nog steeds niet is opgelost. In het gedeelte van het oude landgoed aan de overzijde van de Eeuwigelaan, het Ber- gerbos, is sprake geweest van een tegenovergestelde ontwik keling. Aanvankelijk stuitte de overname van het beheer door het PWN op nogal wat weerstand; zo moest de openbaarheid die al sinds onheuglijke tijden voor de lanen en bospaden gold tot aan de Raad van State door de bevolking worden bevoch ten. Langzamerhand groeide er een samenwerking tussen bewoners en beheerders, en ontstond er meer begrip voor en inzicht in het bijzondere karakter van het oude landgoed. En zo kon het gebeuren, dat het PWN als natuurbeschermings instantie zich sterk ging maken voor de cultuurwaarden in het Bergerbos. De Bosbeek werd weer tot een watervoerende duinrel gemaakt, het kruispunt Kerkelaan-Jan Willemlaan met zijn vier kleine kattebergjes werd gerestaureerd, en als pièce de résistance werd de deerlijk vervallen Sparrenlaan op voorbeel dige wijze gerenoveerd. Het wachten is nu op een nieuwe lente voor het hart van het domein van Anthonis Studler van Zurck en Jan Jacob van Reenen. Wie wordt hun navolger in de 21ste eeuw? 36 HISTORISCHE VERENIGING BERG EN NH, THEMANUMMER 11, JUNI 2014 Bronnen: - Anoniem, Hof te Bergen, Beheersplan. Stichting tot behoud van particuliere historische buitenplaatsen. Z.pl. 1998. [Met vergelijking topografische situaties 1858-1990, 27-30.] - W. Beelaerts van Blokland en C. Dumas, De kasteeltekeningen van Abraham Rademaker. Zwolle/Wijk bij Duurstede 2005. - W.J. van den Berg, Kadastrale Atlas van Noord-Holland 1832. Deel 3: Bergen. Haarlem 1990. - Christian Bertram, Noord-Hollands Arcadia. Ruim 400 Noord-Hollandse buitenplaatsen in tekeningen, prenten en kaarten uit de Provinciale Atlas Noord-Holland. Haarlem/Alphen aan den Rijn 2005. - M. Bouma-Kalshoven e.a., Het Oude Hof in Bergen. Inspiratie, kunst, kennis en natuur. Wormerveer/Bergen 2014. - Hylkema Consultants, Oude Hof te Bergen, Noord-Holland. Cultuurhistorische rapportage in opdracht van Blooming Groep Bergen. Z.pl. 2004. - Idem, Het Oude Hof te Bergen, Bouwhistorisch onderzoek en waardestelling. Z.pl. 2007. Vgl. het commentaar op dit rapport door F.D. Zeiler, intern advies CCK, 2007. - M. van der Linde en J. Frieswijk, De Volkshogeschool in Nederland, 1925-2010. Hilversum 2013. - J. Otten, De tekeningen van Noord-Holland in de Atlas Schoemaker. Z.pl. [Haarlem] 1996. (Voorstudie voor het hoofdstuk 'Opdrachtgevers: Andries en Gerrit Schoemaker' in: L. Kooijmans e.a., Pronk met Pen en Penseel. Cornelis Pronk (1691-1759) tekent Noord Holland. Amsterdam 1997, 109-125.) - M.A.D. van Reenen-Völter, De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld. Tweede vermeerderde druk, Alkmaar 1948. - S.J. Schaper, Het Hof in Bergen. Tuinkunst. Nederlands Jaarboek voor de Geschiedenis van Tuin- en Landschapsarchitectuur 1 (1995), 23-45. Herdrukt in: De Woonstede door de eeuwen heen 120 (december 1998), 32-47. - M. Smook-Krikke, B. Jensen en J. Schoen, De Heren en Vrouwen van Bergen. Bergense Kroniek, Themanummer 9. Bergen 2010. - Karin Sundsback, De interieurs van Huis Rampenbosch en het Hof te Bergen. Bergense Kroniek 10 (2003), 3-7. - A.M. Taudin Chabot-van Reenen (bewerkt door F.D. Zeiler), Beschrijving van het Hof in de jaren 1930 uit de herinnering. Den Haag/Bergen 2007. - F.D. Zeiler, Hoog en Vrij. Schetsen uit de geschiedenis van de Heerlijkheid Bergen tot 1798. Schoorl 1986. - Idem, Verscholen in het groen. Bergen in de 19de eeuw. Bergen 2002. - Idem, Een Droom van een Dorp. Het romantische Bergen 1810-1910. Museum Het Sterkenhuis, Bergen 2003. - Idem, "Het Oude Hof", Bergen NH. Inventarisatie van kleine cultuurhistorische elementen: I. Binnen het 'vierkant'; II. Maesdammerhof; III. Bergerbos. Interne adviezen CCK, Bergen 2005. Aanvullende inventarisaties m.b.t. het Meerwegbos (2010) de Hoflaan (2011) en de maten en laanprofielen (2012). - Idem, Ontwaken van een dorp. Hoe Bergen bekend werd (1880-1910). Museum Het Sterkenhuis, Bergen 2010. - Idem, Canon van Bergen. 25 vensters op de geschiedenis van Bergen en Bergen aan Zee. Bergen 2013.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 38