ongebruikelijke mansardekap, wel bij de 19de-eeuwse nieuw bouw behoren. De Zwarte Schuur, waarvan de oorspronkelijke functie niet anders is gedocumenteerd dan 'schuur of loots', is in ieder geval vanaf de komst van de Van Reenens als houtza gerij gebruikt. Voor het grote werk werden stammen uit het eigen bos gehaald, die in de vijver werden 'gewaterd' tot ze de vereiste houdbaarheid hadden verkregen. Daarna werden ze langs een sleephelling, die onder de berm nog aanwezig is, het gebouw in getrokken en tot planken verzaagd. Op de zolderverdieping is een zware constructie waarneembaar die mogelijk de drager is van de zaaginstallatie. Over de vorm van aandrijving is niets bekend. Waarschijnlijk was het lange tijd een handzagerij, zoals op veel plaatsen in het land nog tot ver in de 19de eeuw gebruikelijk is geweest. Over stoom of diesel is pas uit de tijd van zoon Jacob van Reenen iets bekend, maar veel vermogen hebben die machines niet gehad. Een interes sant relict is wel de cilindervormige teerpaal, die tegenover de huidige ingang te vinden is. Verduurzaamd hout - gewaterd, verzaagd en door onderdompeling geteerd - is als principe veel ouder dan we denken! Hoe oud de huidige tuinderswoning is, valt niet precies te zeggen. De bouwtrant, een huisje met zadeldak en lage aanbouw (een zogenaamde luif) werd gedurende de gehele 19de eeuw nog door dorpstimmerlieden gehandhaafd. De bouw zal zeker te maken hebben gehad met de aanleg van een moestuin op het oostelijke eiland; de nog bestaande ronde kas wordt gedateerd op ongeveer 1890. Het westelijke eiland werd omstreeks diezelfde tijd tot boomgaard gemaakt. Het merkwaardigste bouwwerk daar is de aardappelkelder, een typisch verschijnsel uit de eeuw waarin deze knol tot volks- voedsel is geworden - ook voor de elite. Tot het einde van hun verblijf op Het Hof (en in Kranenburgh) hebben de Van Reenens kunnen 'eten van het eigen domein'. Pas in 1904, dus later dan elders, werden in de gemeente Bergen voor het eerst officiële straatnamen vastgesteld. Het voorstel daartoe was van de hand van Jacob van Reenen, oudste zoon van Jan Jacob en sinds 1885 burgemeester van zijn dorp. Een van de oogmerken was de verschillende 'Heere wegen', onderdeel van het net van hoofdwegen, voortaan van elkaar te onderscheiden. De weg die vanaf de Ruïnekerk naar het familiedomein liep, en naast Heereweg ook wel Westdorper Doodweg of Sparrenlaan werd genoemd, kreeg de naam Hoflaan. Dat was zeker een eerbetoon aan Jacobs vader, die Het Hof nieuwe allure had gegeven, en bovendien een nieuwe entree had gegeven in de vorm van de nog altijd bestaande poort. Twee gemetselde sierpijlers, daartussen een fraai smeed ijzeren hek en daarachter een zich door de bospartijen heen slingerende 'Roode' weg. Het is een klein stukje romantische landschapsstijl binnen een plantage, waarvan de lanenstructuur en hun beplanting door de Van Reenens zorgvuldig in ere zijn hersteld en gehouden. Een toevoeging aan het oorspronkelijke ontwerp, die al van lang voor de Van Reenens dateert, is de Ronde Kom - op een steenworp afstand van die nieuwe inrijpoort gelegen. Op de kadastrale minuut van 1821 vormt hij onderdeel van de 'vijver voor vermaak', de oostelijke gracht die later Zwanenvijver zou worden genoemd. Het was voor wandelaars uit het dorp en daarbuiten, maar ook voor de eigenaren zelf een geliefd rust punt. De oudst bekende foto van Bergen is juist daar gemaakt. En het is Jan Jacobus Henricus van Reenen, die zich bij die rustieke 'waterkom' in de zomer van 1871 heeft laten portret teren. Samen met zijn vrouw, Wilhelmina Jacoba Rendorp van Marquette, hun negen kinderen, een gouvernante en een baker voor de jongste, die net een paar maanden oud was. Er zouden nog drie kinderen volgen. In die tijd moet het op Het Hof een drukte van belang zijn geweest; het bestieren van een omvang rijk huisgezin, het grootste van Bergen, en het beheer van het domein vergde vele handen. Net als in de tijd van Studler van Zurck zal de titulair Heer van Bergen tweehonderd jaar later de grootste werkgever in de gemeente zijn geweest. Daarnaast vervulde Jan Jacob vanaf 1865 tot zijn vroege dood in 1883 onafgebroken de functie van wethouder. Publieke en private belangen gingen hand in hand. Hoe oud zijn die bomen? In de meeste afbeeldingen en beschrijvingen van Het Hof ver vullen de hoge en oude bomen een prominente rol. Dat is al zo in de 18de eeuw en dat zet zich voort tot in de onze. Maar hoe oud zijn die linden, beuken en dennen nu werkelijk? Dat Anthonis Studler van Zurck een voorliefde had voor lin debomen, is bekend. De in 1973 gesneuvelde 'Dikke Linde' aan het begin van de Hoflaan gold - terecht of ten onrechte - als de 32 HISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH, THEMANUMMER 11, JUNI 2014 De familie van Reenen bij de Ronde Kom, 1871. Familiearchief Van Reenen. De Zwarte Schuur ca.1930. Collectie Piet Mooij bij Regionaal Archief Alkmaar.

Bergense kroniek | 2014 | | pagina 34